В последните дни в медиите има много спекулации с цената и качеството на хляба в града и страната. В момента заради премахването на ДДС цените в Кърджали падат. От хлебозавода предлагаме на търговците насъщния на стойност от 1,25 лв,което е с 20% по- евтино.. Това заяви за Кърджали бг вести директорът на най-старото предприятие за производство на хляб в Кърджали Бахар Палова. Тя подчерта,че не може да се прогнозира колко дълго ще се запазят сегашните цени,поради увеличаващите се разходи за ток, транспорт, горива, труд.
Палова определи като спекулативни твърденията, че е влошено качеството на насъщния. Купуваме брашното от мелници и то отговаря на стандартите, категорична е Палова.Според нея в страната има хубаво зърно и качеството е гарантирано.
Наблюдава се силна диференциация в намалението на цената на хляба между вида на търговските обекти и отделните области. Това показва експресно проучване на Института за социални и синдикални изследвания на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) относно настъпилите промени в цената на хляба след гласуваната мярка с актуализацията на държавния бюджет за нула % ДДС върху хляба и брашното, съобщиха от пресцентъра на Конфедерацията.
Изследването е проведено в периода 6 – 9 юли т.г. в малки и големи търговски обекти в 20 областни града. Наблюдавани са пет вида хляб, като са отчетени грамажите с оглед калкулиране на цената за килограм - подаденият грамаж и цена за съответния град се преизчислява в килограм.
Резултатите потвърждават намаление на цените на хляба. Макар и на места да се наблюдава спад до 20% в продажните цени на хляба, то осреднените стойности за 20-те града показват по-слабо намаление, в диапазон 2% – 6%.
В сравнение с вида на търговските обекти по-силно изразено намаление има в големите търговски обекти - София, Пловдив, Перник, Разград, Пазарджик, в които то достига до 20 %. В малките търговски обекти се регистрира символично намаление и преобладават градовете, при които цените се задържат на същите нива.
Различия в степента на намалението се наблюдава и по видове хляб. При типовия хляб няма спад, а цените се задържат на същите нива спрямо месец юни.
След допитване до хлебопроизводителите от наблюдаваните региони се очертава нагласата за допълнително намаляване на цените след 11 юли. Производителите от Добрич и Кърджали не дават заявка за спад на цените. Според тях това се дължи, както на по-ниската продажна цена в тези населени места, която изостава спрямо отчетената в страната, така и на по-високите разходи за брашно, ток, газ, вода, горива, работни заплати. Това твърдят от КНСБ.От изключителна важност е и спускането на методически насоки за прилагането на мярката. Според хлебопроизводителите е нужна разяснителна кампания за приложението ѝ по веригата.
Резултатите от проучването се подкрепят от данните на Комисията за защита на потребителите от направените проверки в периода 2 – 5 юли т.г. От Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите потвърдиха намаляването на цените. Според тях от 11 юли се очаква то да е факт във всички търговски вериги и за всички разновидности хляб.
Кърджали бг вести