Европейската комисия съобщи, че е приела споразумение с България за средствата от бюджета за сближаване до 2027 г. - общо 11 млрд. евро.
Средствата ще послужат за икономическото и социалното сближаване, за прехода към цифровизация и природосъобразна икономика. За целите за опазване на околната среда са предвидени 2,4 млрд. евро, като 600 млн. евро ще бъдат за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници на 27 на сто от общото потребление на енергия, както и за намаляване на енергийното потребление. С европейски средства ще бъдат създадени условия за преработка на 70 на сто от всички отпадъци от опаковки у нас.
Очаква се европейските средства да бъдат вложени за намаляване с най-малко 35 на сто на дела на хората, заплашени от природни бедствия. За "социално и икономически устойчив преход" са предвидени 1,3 млрд. евро.
За инфраструктура се отпускат 4,2 милиарда евро, като се очаква те да послужат особено в регионите, където досега липсват достатъчно инвестиции - в Северозападния, Северния централен и Североизточния район, включително чрез съфинансиране за изграждането на тунела "Шипка", се посочва в съобщението.
Очаква се европейският бюджет да допринесе за благоприятната бизнес среда, като делът на иновативните малки и средни дружества се повиши от 27,2 на сто през 2016 г., на 32 на сто през 2026 г. Предвижда се България да инвестира 2,6 млрд. евро за подобряване на достъпа до заетост и повишаване на уменията. Това включва 315 млн. евро за младежка заетост и 630 млн. евро за мерки за социално приобщаване, от които 136 млн. евро са предвидени за борба с детската бедност. Още 221 млн. евро ще бъдат насочени към социално-икономическото приобщаване на маргинализирани общности като ромите, пише в съобщението.
Ранното отпадане от училище се очаква да намалее от 12,8 на сто, на седем процента до 2030 година. Очаква се участието на възрастните в учебни дейности да нарасне от 24,6 на сто, на 35,4 на сто, а заетостта да се увеличи от 73 на 79 процента. Броят на хората, заплашени от бедност и социално изключване, се очаква да намалее с 0,8 млн. души (от 2,3 на 1,5 млн. души), допълва комисията.
Около 84,9 млн. евро ще бъдат насочени за риболов и възстановяване и опазване на водните биологични ресурси в Черно море. Подкрепа ще бъде предоставена и за развитието на водни култури и тяхната обработка.