България е разделена на 13 области със специфични културни ресурси, наречени ЛоКуС-и, според Стратегически план за развитие на културния туризъм, който бе приет от Министерския съвет. В него са каталогизирани културните ни ценности - повече от 300 археологически обекта или 80% от археологическото наследство на страната.
Съществуващите пътища, пристанища и летища са оценени като неподходящи за логистичните и транспортни нужди. Предлага се план за инвестиции за укрепване и модернизиране на инфраструктурата.
Документът е разработен в периода 2007-2009 г. с финансовата подкрепа на италианското правителство. Планът е обсъден с медии, с представители на ангажираните министерства, областни и общински администрации, регионални музеи, неправителствени организации и други. В разработката на стратегическия план са участвали водещи специалисти от Италия и България.
Перперикон е символ на една от 13-те области, наречена Мечът и Кръстът. Стратегията предвижда популяризирането и утвърждаването му като център за културен туризъм, един от националните лидери за международен туризъм.
Определените със стратегическия план 13 области са:
Велика София – подчертава се значението на София като културна столица с всички ресурси и възможности да се конкурира с другите културни столици в Европа, символичен портал към българското културно наследство
- Долината на царете
- Възрожденският град, който се намира в близост до Велико Търново и заедно с Пловдив е една от двете възможни културни столици на България.
- По бреговете на Дунава – градовете Плевен и Русе, основни административни и културни центрове на ЛоКуС-а.
- Каменно сърце
- Старите столици, Мадарския конник
- По бреговете на Черно море
- Странджа планина.
- Мечът и Кръстът - територията Перперикон
- Пловдив и Римската империя е богат на културно и историческо наследство.
- Портата на Родопите
- Големите планини
- Вкаменената гора
Финансирането на заложените в Стратегическия план дейности ще се извършва от държавния бюджет, както и по оперативните програми от структурните и Кохезионния фондове на ЕС (главно ОП „Регионално развитие”, приоритетна ос 3 – Устойчиво развитие на туризма).