В сезона на баловете и конкурсите за красота, как се е случвало това в стари времена, коя е първата Мис Хасково и коя първата Мис Българи, и докъде е стигнала тя в световен мащаб, разказва в любопитно четиво историчката от Хасково д-р Красимира Узунова.
„Красиви като дефилиращи манекени били хасковки от старо време! Не по-малко красиви са и техните потомки днес, затова вярваме в силата на женската красота, като спасение в днешните щури и дори безразсъдни времена“, казва д-р Узунова.
Женската красота винаги е предизвиквала вълнения и емоции, израз на които в нашата съвременност са организираните конкурси за красавици, превърнали се вече не само в част от развлекателния живот, но и в сериозен бизнес. България не прави изключение в тези занимания и още през далечната 1906 г. в София бил организиран първият конкурс за красота под името „Хубавица на София. С него столицата на България изпреварила далече във времето световния конкурс „Мис Свят“, който води началото си от 1951 г. Конкурсът за софийска красавица организиран в първото десетилетие на ХХ в., бил израз както на бързото европеизиране на страната, така и на нейното устремно стопанско и обществено развитие. По това време като израз на положителните емоции в ежедневието на българския хайлайф, особено място заемали организираните соарета, журовете и дефилетата в празничните дни на красивите дами в София вечер по булевард „Царя“. Сред най-впечатляващи със своята външност се откроявала дъщерята на основателя на Александровската болница Пантелей Хаджиминчович – Султана Хаджиминчович – Рачо Петрова, по която нескрито се заглеждал и самият княз Фердинанд и която била свързвана години наред с най-обсъжданите софийски клюки около двореца и управляващите.
Сред софийските красавици в първите години на ХХ в. била поставяна напълно заслужено и Лора Каравелова, дъщерята на известния български политик Петко Каравелов и никой не се изненадал когато 20-годишната известна красавица станала първата носителка на титлата „Хубавица на София“ през 1906 г.
Много по-късно, едва през 1929 г., в. „Зора“ организирал провеждането на конкурс за красавици под името „Мис България“. Церемонията се провела в Градското казино, втората най-голяма бална зала в столицата след Военния клуб. В журито, което трябвало да определи най-красивата българка, били поканени известни интелектуалци, сред които и проф. Асен Златаров. Кандидатките не участвали пряко, а журито ги определяло по изпратени снимки, на които момичетата трябвало да бъдат облечени в народни носии. Повече от 200 красавици участвали, а журито допуснало до финала само 8 от тях. Изисквания предвиждали: стройна и елегантна фигура, красиво лице с големи и изразителни очи, да са „нежни, умни и скромни“.
Изненадващо и за самата нея, първото място спечелила Люба Йоцова. Тя участвала след това и в конкурса „Мис Европа“ в Париж, като се наредила в челната петица. Поканена била да участва и в конкурса „Мис Свят“ в Америка, но тя отказала. Като носителка на титлата станала рекламно лице на машина за къдрене на коса и на цигари. Нейният лик бил отпечатан върху лотарийни билети, а парфюмерийната фабрика „Папазов“ създала парфюм „Люба“.
В излъчването на своя красавица хасковци изпреварили националния конкурс. Година преди учредяването на националния „Мис България“, на прага на новата 1929 г., специален комитет в Хасково организирал в салона на градския театър местен конкурс.
Журито било сериозно затруднено при избора от оспорваната конкуренция, а разногласията прераснали в яростен сблъсък. В крайна сметка журито успяло да да излезе от ситуацията, като обявило, че „в присъствието на толкова красиви дами, комитетът по уреждане на вечерта е намерил за благоразумно да даде красиво изработената диадема на театъра“.
х
Кънчо Путкудероф
кънчо
Бай Шилв