„И в миналото си рафинерията в Бургас е работила с неруски петрол. Няма технологична заплаха по тази линия. Рафинерията може да се пренастрои”. Това заяви в предаването „Здравей, България” депутатът от „Демократична България” Георги Ганев.
Според него цените ще са по-високи. „Въпросът е с колко? Според мен към момента не може да има добре информиран отговор”, заяви Ганев.
Относно очакванията на Мика Зайкова бензинът и дизелът да стигнат до 5-6 лева за литър, той каза: „Много уважавам г-жа Зайкова, но бих искал да видя разчетите, върху които е направена тази прогноза. По-скоро ми се струва, че няма да е толкова много увеличението. Разбира се това почива на някаква надежда, че конфликтът няма да продължи дълго време”, заяви Ганев.
„Потребителите у нас страдат не само от цената на петрола, а и от сериозни неуредици в структурата на пазара на горива и особено от липсата на достатъчно конкуренция по линия на доставките”, каза Ганев.
„Отдавна повдигаме въпроса за складовете, за достъпа до складовете, за да има по-голяма конкуренция между търговците на горива”, коментира депутатът.
Относно внасянето на бензин и дизел с цистерни, Ганев обясни, че това е възможно.
„Въпросът е да се облекчи този режим и „Луклойл” да бъде подложен на малко по-сериозна конкуренция. Дори да продължи да се покачва цената, това ще е с по-малко отколкото ако продължи това квазимонополно положение на пазара”, заяви Ганев.
Запитан дали властите нарочно поддържат настоящото положение, депутатът каза: „Нашите съмнения с колегата Димитров са, че последните 10 години това е било поддържано. Опитите на хора като Ваньо Танов да се опита да подложи този процес на някакъв контрол не бяха постигнали никакъв успех”, заяви Ганев.
Според него е възможно чрез признаването на чужди данъчни складове да се наложи по-голяма конкуренция.
Относно цената на газа, Ганев заяви, че азерският газ е договорен на много добра цена. „Азерите сега имат интерес тази цена да се промени. Не виждам как може да поевтинее газовият микс в България”, заяви Ганев.
За диференцираното ДДС и регулираните цени, Ганев каза: „Регулираните цени не е нужно да се регулират през ДДС. Що се отнася до другите диференцирани ставки – хубаво е да го правим това, след като знаем какво ще се случи. Вече имаме 2 диференцирани ставки, въведени юли 2020 г. – дайте да видим какво е станало?”, каза депутатът.
„Привърженик съм на идеята цялостната единна ставка на ДДС да се свали, доколкото позволява бюджетът”, коментира депутатът.