Разгадаха мистерията на светещото кълбо, което затъмни северното сияние

Учени са разгадали мистерията на въртящото се кълбо от синкава светлина, което бавно преминава по небето над Аляска миналия месец, открадвайки шоуто на прочутите северни сияния. Необичайното кълбо най-вероятно е замръзнало гориво от отломка на китайска ракета.

Очевидци в целия щат забелязват странното явление на 29 март около 5 часа сутринта местно време.

„Изглеждаше сякащ има нещо, което се върти вътре“, разказва Лесли Смолууд, жител на Феърбанкс и свидетел на събитието, пред местната новинарска станция 

KUAC. Кълбото е изглеждало много по-голямо от пълна луна и се е премествало от североизток на югозапад, добавя Смолууд.

Автоматична камера е заснела кълбото, което преминава пред северното сияние. Фотокапанът, управляван от The Aurora Chasers™ на семейство Рон Мъри и Маркета Мъри от Феърбанкс, специализирани в заснемането на северното сияние, прави редовни снимки на небето на всеки 45 секунди, така че хората да могат да изживеят северното сияние в почти реално време. Камерата е направила шест снимки на кълбото, което предполага, че то е било видимо поне четири минути и половина.

„Не изглеждаше като да е изстреляно в небето“, разказва Смолууд пред KUAC. „Сякаш не бързаше.“

Кълбото идва и си отива без никакво истинско обяснение. Но след анализ на снимките, учените установяват, че голямата синя топка вероятно има произход от китайска ракета.

„Убеден съм, че това, което хората виждат, е изхвърляне на гориво от китайска ракетна степен“, коментира за KUAC Джонатан Макдауъл (Jonathan McDowell), астроном от Харвард Смитсониън Центъра за астрофизика в Масачузетс. Кълбото съответства на траекторията на полета на китайска ракета, която доставя два спътника в орбита, добавя Макдауъл. Ракетата е била двустепенната китайска ракета носител Long March 6, изстреляна от Тайван, съобщава в туит Макдауъл.

Кълбото се движи по небето в ускорено видео. Кредит: The Aurora Chasers/Ronn Murray/Marketa Murray

В Youtube канала Aurora Borealis Notifications бяха публикувани кадри от фотокапан и може да видите реалната скорост на придвижването на загадъчното кълбо. То направи "фотобомба" на наблюдателите на полярното сияние, както се изразява Live Science.

Ракетата вероятно е изпуснала остатъчното си гориво в космоса, където то замръзва и се оформя в голяма топка, която бе осветена от слънчевата светлина, обяснява Макдауъл пред KUAC.

„Този ​​облак вероятно е на стотици километра и затова изглежда е много голям“, добавя Макдауъл.

Други учени са съгласни с обяснението на Макдауъл. „Облак от газ, осветен от слънцето, би изглеждал така“, отбелязва Марк Конде (Mark Conde), физик от Университета на Аляска Феърбанкс, пред KUAC.

Кълбото изглежда се върти, защото когато ракетите изхвърлят горивото си, те влизат в контролирано падане, за да поддържат орбитата на ракетата. Ракетата би трябвало да се върти „докато изхвърля горивото си подобно на градински маркуч“, обяснява Макдауъл.

Такова явление не се случва за първи път. През октомври 2017 г. още по-голямо синьо кълбо е видяно в небето над Сибир, припомня Science Alert. При този случай замразеното гориво е оставено от руски военни ракетни изпитания в района.

Chinese rocket photobombs aurora with spinning orb of light, Harry Baker, Live Science

Източник: nauka.offnews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини