318 са украинските граждани на територията на област Хасково към днешна дата.
Сред тях жените и децата са 276. В хотели се намират 152 лица, останалите са настанени на частни адреси.
Регистрирани в системата за предоставяне на временна закрила са 212 души. Издадените регистрационни карти на чужденец с предоставена временна закрила са 142. Сред тях децата на възраст до 14 г са 70, до 18 г.- 17, пълнолетните лица са 125. Информацията е от Областна администрация, след регулярното заседание на Кризисния областен център.
Според информацията към момента от Националния щаб, има лек спад на влизащи в страната украински граждани. 130 369 са дошли в България от 24 февруари до 30 март, от които 68 893 са я напуснали, а 59 665 са останали. За последното денонощие са пристигнали 2454 украинци, от които 810 са останали, останалите са преминали транзит.
Днес стана ясно, че с правителствено решение до 15 април се удължава възможността лицата с чуждо гражданство или без гражданство, напуснали Украйна в резултат на военните действия, които са влезли и останали на територията на Република България, да получават временна закрила и без изричното им волеизявление и регистрация за ползване на временна закрила. Така и хората, които все още не са получили статут, и хотелиерите, които са ги настанили, могат да бъдат спокойни, че ще получат подкрепа от държавата, се казва в решението.
Областният управител на Хасково Катя Панева се обръща с апел към общини, фирми и граждани, ако имат свободни жилища и могат да ги предоставят, да заявят това в Областна администрация.
13 са насочените в информационната система деца и ученици на бежанци от Украйна в региона на Хасково, като 2 от тях са в предучилищна възраст. 6 от тях се обучават в електронна среда.
По отношение на задължителните ваксинации, 4 от децата имат завършен имунизационен статус и ще могат да започнат училище. За останалите е създадена организация за поставянето им, което става в кабинет на РЗИ-Хасково.
По отношение на останалите бежанци на територията на региона, изцяло от арабски произход са настанените към момента в РПЦ – Харманли. По данни на директор на центъра Славчо Янев капацитетът му е запълнен на 43% - 1200 души, сред които мнозинството сирийци, са настанени там.
Ако има подадени молби към центъра в Харманли за настаняване на украински граждани, те трябва да бъдат насочвани към РПЦ – София, в кв. Овча купел.
Регионалната служба по заетостта подават информация, че работодатели от местния бизнес изразяват желание да наемат украински граждани, но трябва да се реши проблемът с адресната им регистрация, за да бъдат записани те в Бюрото по труда.
От Регионална дирекция за социално подпомагане напомнят, че сдобилите се с личен номер на чужденец, ако отговарят на съответните изисквания, могат да получават еднократна помощ от 375 лева. За месечна помощ трябва да са регистрирани в Бюрото по труда, както и да имат определени часове труд.
От Областната структура на Българския червен кръст са подпомогнали 14 семейства, с общо 46 души, от които 24 деца.
Психологът Наталия Делчева е заявила готовност за подкрепа подкрепа към нуждаещи се от консултации бежанци. Среща с нея може да бъде потърсена през горещият телефон на областна администрация 0886 622677, след предварителна заявка.
Доброволци и фондация „Поради усмивка“ в Димитровград пък вече подготвят занимания с деца през уикендите.
Тошо
9
fg
Дребен
Наистина си дребен
До дребен
Jack Bauer
Хахо
ааа
Иван
Дивергент
МУСТАФА
Стига