Правителството ще подпомога общините, които имат затруднения с разплащането на сметките си за отоплението на училища и за осветление. Това обеща преди началото на днешното правителствено заседание министър-председателят Кирил Петков. Той обаче посочи, че подпомагането няма да е безусловно.
„Трябва да сме сигурни, че точно тези общини, които имат тези проблеми, имат и най-прозрачните начини за харчене на техните бюджети. Защото това, което виждаме е, че от една страна се казва, че нямат средства за важни неща, като детски градини, училища и осветление, от друга страна-виждаме че има един непрозрачен начин на харчене на пари“, коментира премиерът, като визира като конкретен пример за „непрозрачно харчене“ Столична община /б.а: за разходите по лампите за улично осветление/.
Кирил Петков посочи, че общините, които имат нужда от средства и не могат да посрещнат разходите си сами, ще бъдат проверявани от Агенцията за държавна финансова инспекция.
„Трябва да сме сигурни, че харченето на съществуващите бюджети са направени по най-прозрачен начин“, добави той.
Реакцията от страна на местната власт не закъсня за това изказване на Кирил Петков. Иво Димов, който е кмет на община Димитровград и заместник-председател на УС на Националното сдружение на общините в България, реагира като посочи, че за разходването на бюджетите си общините са проверявани регулярно и това е изискването по закон. „Сметната палата и АДФИ ни проверяват именно за това как се харчат парите-законосъобразни и целесъобразни ли са харчовете. Така че проверките за които говори премиерът не могат да бъдат обвързани с провеждането на процедурите по обществените поръчки, едното няма общо с другото. Освен това, когато има някакви нередности, е редно първо да се докажат дадените твърдения от компетентните институции“, коментира Иво Димов.
„Общинският бюджет се приема от Общинския съвет. Той е фиксирана рамка. Всеки един харч минава през системата за финансово управление и контрол. Няколко души си слагат подписите за всеки разход по бюджета. Така че не съм сигурен доколко е целесъобразно да се правят нови проверки. Това, че в момента общините имаме проблеми с покриването на разходите, които планираме, няма нищо общо с процедурите по провеждането на обществените поръчки“, категоричен е Иво Димов.
Община Димитровград и община Минерални бани са сред тези общини в региона на Хасково, които вече обявиха затруднението си за плащана на на високите сметки за ток, заради което и наложиха своеобразно ограничение в ползването на уличното осветление. Именно тези суми са най-високи в общите фактури за ползвана ел.енергия. В Димитровград осветителните тела са разредени през едно за светлото, а в Минерални бани има режим на уличното осветление по селата и в общинския център.
Относно проверките, за които премиер-министърът оповести, че ще иска да се правят по общините, кметът на Минерални бани отправи покана към него да посети на място общината, за да се запознае отблизо с работата на кметовете на по-малките населени места.
„Нека ни проверяват. И без това имаме непрекъснато финансови проверки. Но не съм съгласен всички да ни слагат под общо знаменател и да ни сочат като криви. Това е обидно. И без това кметовете не можем да вдигнем глави от 2009 година насам, има непрекъснато казуси, с които трябва да се справяме по места. Защо се създава внушение, че общините сме нещо различно от държавата! Както правителството е избрано от народа, така и ние сме избрани от хората. Затова трябва да вървим заедно. Управляващата власт трябва да се вслушва повече в гласа на местната“, смята Мюмюн Искендер.
Според него в настоящата ситуация е наложащо свикването на среща между управляващите и кметовете на общини. „Премиерът да събере министрите и през НСОРБ да покани всички кметове на общините, за да попита и да чуе какви са проблемите ни, как работим, как се справяме, какви са предизвикателствата по места. Само така можем да вървим заедно напред. Общинските кметове няма да се оставим да ударим кепенците, разбира се, и в момента все намираме начини да се справим, но ни е много трудно и затова управляващите трябва да погледнат на местната власт с други очи, не като на враг.“, категоричен е кметът на Минерални бани.
Мюмюн Искендер отправя и лична покана към премира да му гостува в Баните, за да види на място как един общински кмет си върши работата. И как се справя със съкращенията, които се налага да прави в администрацията си, за да оцелее възможно по-дълго с разполагаемите средства.
Красимира Славова
Али реза
КонАна Картечайката
Лекарят: Легнете на дивана и ми разкажете повече
Шизофреничка: Не ми позволяват да се качвам на дивана
НАПРАВИЛИ БАТ КЪНЬО МАЙМУНАТА ЦАР НА БЪЛГАРИТЕ
....
А той като видял една дискотека пълна с ученици рекъл
....
"ей колко дрога мога да продам тука "
333
Метежник
Опитна мишка
123
Кмете
!?
бат Рамадан
нека да каже колко е примерна общината, нека да обясни заедно с Алекси как усвояват общинския бюджет и как забавя заплатите на слубжителите си, поради празните банкови сметки на общината вследствие на багера който денонощно работи само и само да се краде пари. За обществените поръчки няма да говорим за процентите които се рекетират и остават в неговия джоб.
!
село
Единия от Харвард другия от Сърница с килийно образование за какво ли ще си говорят?
X men
бат Сали
Иначе винаги първи за реване, като си мисли, че много работи. Ще се дигне премиера ще дойде на село при султана хахаха.
Простак си остана този кмет и се мисли за велик
Врагове!!!
1488
haha
до хаха
са се криели в плевни , свинарници и кокошарници :))
Право Куме
Просто
ЕТВ на живо!
24976
Чакаме проверката. Има много събрани материяли за проверяващите. Дати , цифри, имена. Важно е да са истински проверяващи.
X men
Г
Аз