Любителите на кафе правят тези 4 грешки, без дори да знаят последствията

Кафето не е просто ободряваща напитка, а цял ритуал, без който мнозина не могат да си представят сутринта си.

Има много разновидности и методи на приготвяне, както и огромно количество противоречива информация относно ефекта на кафето върху нашето тяло. Някои пишат, че е полезно, други казват, че е вредно. Всъщност умереността е ключова.

Колко кафе можете да пиете на ден

Напоследък учените са единодушни, че кафето все още има положителен ефект върху здравето ни. Но само при едно условие - разумна, умерена употреба. Но излишъкът от кофеин може да навреди на тялото.

Избягвайте да пиете повече от четири чаши (400 мл) кафе на ден, ако искате да избегнете негативните ефекти. В този случай, разбира се, си струва да се вземе предвид силата на напитката. Например 400 мл Americano съдържат много повече кофеин от същото количество лате.

Първо, прекомерната заблуда за ободряващ еликсир е свързана с нарушения на съня. Често чувате фразата: "Мога да пия силно кафе през нощта и да заспя без проблеми. "Да, но качеството на съня не е еднакво.

В крайна сметка, каквото и да се каже - кофеинът е силен стимулант. Някои са по-чувствителни към ефектите на кофеина, докато други са по-малко чувствителни. Но една късна чаша кафе във всеки случай може да доведе до факта, че сутрин се събуждате с главоболие.

Второ, големите дози кофеин са силно натоварване на сърцето, което може да доведе до смущения във функционирането на сърдечно-съдовата и нервната система. Тези, които са склонни към високо кръвно налягане, трябва да бъдат внимателни.

Мога ли да пия кафе на празен стомах?

Хората, за които първото нещо сутрин е се заредят с кафе, също трябва да бъдат внимателни. Ароматната напитка повишава нивата на кръвната захар и може също да влоши храносмилателните проблеми.

Пиенето на кафе веднага след хранене също не е добра идея. Факт е, че кафето може да попречи на храносмилателния процес и да доведе до чревен дисбаланс. Най-доброто време за любимата ви напитка е един час след закуска.

Между другото, психологът Майкъл Бреус, специалист по съня, смята, че кафето е най-добре да се пие 90 минути след събуждане. Факт е, че когато се събудим, нивото на кортизола, хормонът на стреса, се повишава в тялото.

Той е този, който ни помага да излезем от състоянието на сън, подготвя ни за активност. Ако пиете кафе веднага след събуждане, няма да усетите особен прилив на сила - кортизолът вече е поел тази функция. И какво се случва? След час и половина ще посегнете към втора доза кафе, за да постигнете желания ефект.

Какво не е наред с нефилтрираното кафе
Ако утайката от кафе остане в гореща вода твърде дълго, докато правите напитка, се отделят вещества, които повишават нивото на лошия холестерол. За да получите само ползите, е по-добре да преминете към филтърно кафе. Оказва се, че не е толкова кисело и подчертава фините вкусове на кафето.

Филтър кафе
За да се приготви то водата преминава през смлените кафеени зърна без налягане, но само под въздействието на гравитацията. Процесът на приготвяне отнема малко повече време, но резултатът си заслужава.

За разлика от еспресото, добре приготвеното филтър кафе е с чист и балансиран на вкус. Факт е, че кафеените масла и частици се разтварят в повече вода за времето, необходимо за този процес. Не се прилага външен натиск. Следователно филтър кафето има по-мек вкус и киселинността му е много по-ниска от тази на еспресото.

Разтворимо кафе: да пиете или не
Разтворимото кафе обикновено се предпочита от тези, които нямат желание и време да варят обикновено кафе. Въпреки това, този продукт може да съдържа хлорогенна киселина, която може да повлияе негативно на функционирането на сърцето.

Освен това съдържа повече кофеин от зърнените храни. Следователно честата консумация на разтворимо кафе предизвиква по-голяма зависимост. По-добре е да не пестите време и пари и да купите добро кафе на зърна, за да се възползвате максимално от ползите и насладата от напитката.

Източник: zdrave.to

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини от Рубрика „Здраве“

Последни новини