Ситуацията с COVID-19 на Балканите

Повечето балкански държави напоследък отчитат нарастване на случаите на COVID-19, но само една-две от тях обявиха затягане на мерките в борбата с пандемията през последната седмица. Сърбия съобщи, че ще въведе зелен сертификат, а Румъния се готви да разпусне учениците в двуседмична ваканция.

Същевременно с по-бърз или по-бавен темп продължават ваксинационните кампании в страните на Балканите, а властите се опитват да насърчат ваксинацията като единствения доказан метод за ограничаване на пандемията. Следват новостите от Балканите в усилията срещу COVID-19:

РУМЪНИЯ
На фона на сериозно нарастване на новозаразените в Румъния румънските ученици ще излязат в двуседмична ваканция от понеделник. Решението бе обявено от президента Клаус Йоханис след среща с представители на правителството, посветена на мерките срещу разпространението на КОВИД-19. Държавният глава подчерта, че ваксинацията е единственото средство за пресичане на пандемията и настоя, че са необходими допълнителни ограничения.

Скептицизмът по отношение на ваксините остава висок в тази страна, независимо че според данните през първите десет дни на октомври по един човек е умирал от КОВИД-19 на всеки шест минути в страната, посочва Ройтерс. Към 19 октомври са били напълно ваксинирани 5,7 млн. души или около 29 на сто от общото население.

Страната е изправена пред недостиг на легла в интензивните отделения. Тази седмица Румъния постави и абсолютен черен рекорд - 574 души починаха само за едно денонощие от COVID-19, според данните за 18 октомври на румънското правителство. Оповестените снощи данни бяха за 448 починали и 16 110 новозаразени.

В СЛОВЕНИЯ продължават протестите срещу ваксинацията и ограниченията, преди всичко задължителните зелени сертификати. Премиерът Янез Янша обвини протестиращите за увеличаващите се случаи на коронавирус в страната. Броят на новите случаи в Словения е почти двоен през последните дни спрямо този от предходната седмица. На 21 октомври страната регистрира 1845 заразени с коронавирус и седем починали от COVID-19. Към 19 октомври са били ваксинирани 1,1 млн. души или около 52 на сто от населението на страната.

СЪРБИЯ
Сърбия реши да въведе зелени сертификати, които влизат в сила от утре, 23 октомври, от 22 часа. Те ще са задължителни за влизане в затворените части на заведенията за хранене.

Общинската полиция и всички инспекции ще проверяват строго не само зелените сертификати, а и спазването на всички съществуващи мерки в магазините, търговските центрове и в подобни обекти, предупреди премиерът Ана Бърнабич.

На чужденците ще им е необходим дигитален сертификат на ЕС или сертификат от страната, с която Сърбия има подписан договор за признаване на сертификата. Сертификатът ще може да се представя на хартия или в дигитален формат на мобилния телефон. Той може да включва както доказателство за пълна ваксинация, така също PCR тест, не по-стар от 72 часа, антигенен тест не по-стар от 48 часа или удостоверение за преболедуван COVID-19, не по-старо от седем месеца.

В Сърбия вчера са регистрирани 7327 случая на новозаразени и 59 смъртни случаи. Ваксинирани с две дози са 2,9 милиона души или 43 на сто от населението.

ТУРЦИЯ
Седмичните данни за разпространението на коронавируса в страната сочат, че заразените са се увеличили в 46 окръга, включително в Истанбул. Същевременно продължава интензивната ваксинация в страната, където са поставени над 114,6 милиона дози ваксина досега. 76,86 процента от гражданите са ваксинирани с две дози ваксина.

Започнаха изпитанията върху доброволци и на разработената от турски екипи ваксина срещу COVID-19 - "Турковак", която е поставяна като трета доза.

През последните дни броят на новорегистрираните случаи на заразени на денонощие е около 30 хиляди, а жертвите са около двеста дневно. Снощи данните показват 28 465 новозаразени и 198 смъртни случая.

ГЪРЦИЯ регистрира ръст на случаите на новозаразени с COVID-19, като на седмична база се отчита увеличение в осем от дванадесет области.

Анализ на ваксинационната кампания показва, че благодарение на ваксинациите са предотвратени около 8400 смъртни случая от COVID-19 и 5560 хоспитализации в спешни отделения. Данните от анализа бяха представени от професора по патология и инфекциозни заболявания Сотирис Циодрас, който е и член на експертната комисия към министерството на здравеопазването.

Рискът от смърт за напълно ваксинираните е с около 91 процента по-нисък, показва анализът, а рискът от хоспитализация в спешно отделение при ваксинираните е 20 пъти по-нисък, като висока ефективност се наблюдава при всички ваксини.

Напълно ваксинирани са около 6,3 милиона гърци или близо 60 процента от всички жители на Гърция. Снощи в страната са отчетени 3376 нови случаи на инфекция с COVID-19 и 34 починали.

РЕПУБЛИКА КИПЪР отчита процент на смъртност при заразените с COVID-19 под един процент. Данните показват, че процентът на починалите заради пандемията се движи около 0,46 на сто. По този показател страната е на едно от първите места в Европа по добро управление на кризата.

От началото на пандемията до момента през болниците на острова са преминали над 6000 души, като 600 от тях са били в интензивни отделения.

Данни, публикувани на страницата на министерството на здравеопазването, показват, че до 19 октомври ваксинираните с пълен ваксинационен цикъл са 566,5 хиляди или 46,9 процента от населението.

Мерките за справяне с пандемията в Република Кипър струват сто милиона евро, заяви на пресконференция управителят на организация за предоставяне на държавни здравни услуги (ОКИПИ) Христис Лойзидис. По думите му се очаква увеличение на разходите с още 31 милиона евро.
Снощи страната е отчела 144 нови случая на заразяване с коронавирус, а починалите през последния месец не надвишават двама на ден.

АЛБАНИЯ е отчела снощи 566 нови случая на коронавирус след пик от 1079 на 8 септември. Броят на починалите също намалява, като снощи са загубили битката с коронавируса шестима души в сравнение със 17 на 29 септември. Към 18 октомври напълно ваксинирани са били над 860 хиляди души или 30,3 процента от населението.

В ХЪРВАТИЯ случаите на инфекции с КОВИД-19 се засилват, като на 20 октомври са отчетени 3162 новозаразени, най-високото равнище от 8 април насам. Снощи броят на установените инфекции е 3053.

Починали са 17 души за денонощието, според изнесените снощи дани, а на 20 октомври жертвите на COVID-19 са 23.

Към 19 октомври напълно ваксинирани са били 1,76 млн. от гражданите на страната или 43,4 процента от населението.

Националният щаб за гражданска защита реши на последното си заседание да удължи до 31 октомври прилагането на мерките, предвиждащи ограничения на броя на хората, събиращи се на едно място, използване на маски, посещения в магазини, използване на обществения транспорт и ограничение за преминаване на граничните пунктове.

490 нови случая на заразяване с коронавирус са установени в РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ снощи. Починали са 14 души за денонощието. Близо 765 хиляди македонци са били напълно ваксинирани към 20 октомври. Това съответства на 36,7 процента от цялото население на страната.

Министерството на здравеопазването на Република Северна Македония съобщи, че преговаря с производителя на лекарството молнупиравир против COVID-19 за доставката му. Досегашните клинични изпитвания показват, че хоспитализацията при приемане на това лекарство е намалена с 50 процента. Все пак министерството обръща внимание, че лекарството и ваксината против COVID-19 не могат да се сравняват. Ваксините предотвратяват тежка форма на болестта, усложняване при хоспитализация или смъртен изход, подчертават експертите.

В ЧЕРНА ГОРА има 422 нови случая на заразени с коронавирус за денонощието по данни за 21 октомври, а жертвите на болестта са спаднали до 4 в сравнение с 13 на 18 октомври и 6 септември и 15 на 3 септември - най-високите нива в последно време. Към 20 октомври напълно ваксинирани са над 233 хиляди души или 37,8 на сто от населението на страната.

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини