Рядка монета, открита на Перперикон, допълва тезата, че там се е намирал храмът на Дионис

Открита рядка монета на един от последните тракийски царе - Реметалк I, допълва тезата, че именно на Перперикон се е намирал храмът на Дионис. Това каза на нарочна пресконференция ръководителят на разкопките - проф. Николай Овчаров.

Той обясни, че именно при Реметалк I се случва много важно събитие, описано от римските автори - пазеният от народа на бесите храм на Дионис е даден на одрисите, след като с римска помощ тракийският цар навлиза в Родопите и побеждава вожда на бесите Вологез. "Ето тази монета фиксира този момент, както и другите монети.", каза още проф. Овчаров. На монетата са изобразени Реметалк I със съпругата му Питодорис и сина му Котис.

Николай Овчаров отчете, че от началото на тазгодишните разкопки, които за втора година се случват на изток от откритата преди 5 години 35 метрова християнска базилика, са открити над 100 предмета. Сред находките са и три неограбени християнски гробници от 5-6 в., които предстои да бъдат отворени. Заедно с откритите вече още 2, но отворени и ограбени в древността гробници, археолозите смятат, че става дума за положени в тях изявени хора, вероятно духовници от това време.

В сектора, обект на археологическите проучвания, започват да се появяват и сгради и архитектурни съоръжения, които ще бъдат изяснявани на по-късен етап.

"Това е един голям комплекс, който проучваме вече втора година, с преместена в него епископска резиденция, при разрастването на града през 5-6 в., с открити миналата година жилищна сграда на няколко етажа, Ротонда и малка сграда с неизяснени функции", коментира Овчаров. Той допълни също, че според него и екипа му, епископията на Перперикон е носела името Родопи през 6-7 в. и е обхващала цялата планина.

Източник: Haskovo.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини