Германската армия е поръчала от България защитно облекло за стотици хиляди евро, което е некачествено, но за което канцлерът Ангела Меркел, изглежда, лично е говорила с тогавашния премиер Бойко Борисов.
Това разказва сп. "Шпигел" в разследване, посочващо как от фирмата "Венера Стайл" (Venera Style) от Хасково е получено предложение за такива продукти, въпреки че дотогава тя прави само облекло. В началото на пандемията обаче "Венера" предлага да достави двуслойни маски - 85% памук, 15% еластан - на Германия през пролетта на 2020 г.
Публикацията идва месеци след началото на мащабен скандал с доставки на некачествени маски, уличил в корупция съюзници на Меркел и поставил партията ѝ - християндемократите - в неизгодна позиция в навечерието на парламентарни избори.
Описаното се представя като забележително в момент, когато България се нуждае от тях колкото и Германия и дори е наложила забрана за износ.
"Защо тогава България изпраща маски на Германия", пита изданието. И второ - този бизнес се ползва с подкрепа на най-високо ниво като тази на канцлера Ангела Меркел, министъра на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер и други като председателя на службата за поръчки към въоръжените сили. Крамп-Каренбауер дори подготвя личния си асистент да се качи на самолет да вземе проби от София.
Бундесверът набързо прави покупки, макар стоките да са съмнителни, каквото е и качеството им. "В писма, получени от "Шпигел", няколко пъти се споменават политически причини." Изпращат се и защитни костюми, които се озовават в отдела на Бундесвера за защита от ядрени, биологически и химически оръжия.
"Връзките на Меркел със София"
Сделките между Меркел и Борисов, "приятел на Запада", идват от България, където обаче винаги е имало слухове, че той не е "чист" като политик, продължава списанието. "Не е известно дали сделката е политически фарс или афера", но е "сигурно", че Меркел и Борисов са обсъждали за пръв път темата на 27 март 2020 г. Канцеларията на Меркел потвърждава това. Денят преди това ръководителите на държавите от ЕС обсъждаха с видеовръзка възможностите да се осигури защитно облекло в блока и Борисов е предложил да участва.
Добре известни са връзките на Меркел със София и с Борисов, бивш пожарникар, бодигард, ръководител на охранителна фирма "не е точно примерният държавник", обвиняван от опозицията, че прикрива корупционна система, в която олигарсите са на власт.
"Когато обаче двамата говорят по телефона, Борисов е на власт над 10 години след малка пауза. Предвидим партньор на ЕС, а това означава нещо в Източна Европа. За Борисов Меркел бе "скъпа Ангела", а и със "скъпата Анегрет" (Крамп-Каренбауер) той бе на "ти"."
След въпросния разговор канцелария въвлича и отбранителното министерство. Изготвени са технически документи, които началникът на кабинета на Крамп-Каренбауер обсъжда с шефа на службата за поръчки на армията, а помощникът на министъра излита за София на 31 март, за да вземе проби от костюми и маски от кабинета на Борисов.
Тук "Шпигел" обръща внимание на посоката на команди "отгоре" - "не български доставчици изпращат стоките си до Германия, за да бъдат проверени, а личният помощник на министъра трябва да вземе пробите заедно с екип, готов да излети за България. Още на следващия ден". Канцеларията и министерството дори не коментират колко струва полетът, нито защо въпросът е толкова "важен политически" - хора, запознати със случая, казват, че никога досега не се е случвало такова нещо.
Без сертификати, без качество, но...
Мейл от началника на кабинета към служителя на армията обаче предполага откъде идва значението: незабавното тестване на материала в службата за поръчки на Бундесвера в Кобленц трябва да стане "както са обсъждали... БК (това е канцлерът - бел. ред.) и (премиерът) Борисов". Предвид натиска службата за поръчки нарежда доставката да стане "незабавно" в срок от 24 часа.
Създава се впечатлението и че е по-добре проверката да завърши с констатация, че с материалите всичко е наред ("само фарс ли е проверката за качество в Германия", пита "Шпигел"). Оказва се, че в момент, когато здравното министерство е наводнено от предложения за маски и в нарушение на процедурата, по която обикновено Бундесверът прави поръчки. Освен това продукцията от България няма никакви опознавателни знаци, нито удостоверения за качество.
Освен това пробите показват, че продуктите са некачествени; заключението е дори, че ползвателят на маските не е защитен. Същото е с костюмите, които могат да се перат само при температура от 30 до 40 градуса, а това е недостатъчно, за да се ликвидират вирусите, и следователно може да се използват само веднъж. Въпреки това службата за поръчки се задейства, а процесът се обявява за "силно значим политически". Отправя се молба да се сключи възможно най-голям договор с българските компании за задоволяване на потребностите на армията.
Това включва малки за германските мащаби, но сериозни за компанията за облекла "Венера" поръчки, обхванати от три договора за шест дни: 200 хил. маски за 246 хил. евро. Още 11 хил. защитни костюма се поръчват на други производители въпреки явните съмнения в качеството.
Последваща доставка на проби на костюми и визьори през април също е некачествена, без сертификати; издава се лиценз за ограничена употреба, на визьорите - за еднократна.
Комуникацията по тази тема впоследствие спира, а по-късно се появява проблем през май - Бундесверът е подписал споразумение с "Райнметал груп" за достатъчно костюми за следващите 12 месеца и всъщност няма нужда от поръчките от България. Дипломатичното решение е да се дадат два малки договора на България за 5000 костюма и 1500 визьора за 156 хил. евро, за да се помогне и на българското производство (въпреки че на практика в Бундесвера те не са необходими).
Връзките на ГЕРБ
Официалната позиция е, че пазарната ситуация е несигурна и може да има забавяния; изглежда, липсата на сертификати и възможността да се набавят по-качествени стоки за резерв не е била проблем.
"Защо обаче българските договори са толкова важни в Берлин? Канцеларията мълчи; разговорите с международните партньори са поверителни", пише "Шпигел. Списанието пита дали федералното правителство не е трябвало поне да провери за какви компании става дума, особено ако са от страна, която е последна в ЕС в индекса за корупция на "Прозрачност без граници".
Хипотеза е, че Борисов просто е искал да подпомогне икономиката си, но избраният начин е "по-скоро странен". "Или може би, както правителството му информира "Шпигел", е искал да помогне на германските си приятели, а това би било благородно?" Познавач на българската политика развива по-скоро теорията, свързана с връзките на ГЕРБ в местни структури и компании и системата, при която фирми получават договори, а в замяна връщат част от парите директно или индиректно.
Нещо повече, твърди "Шпигел", прави впечатление, че Борисов е искал да доставя и другаде - в Испания, Франция и Австрия - въпреки нуждата от маски и в България.
Борисов и компаниите в схемата отхвърлят всякакви обвинения. В Бундесвера обаче защитните костюми на практика стоят на склад, както и визьорите - някои от тези стоки са неприложими за медицински цели, други дори могат да са опасни за потребителите.
ха сега де
Пандулева
11111
Германската армия е поръчала от България защитно облекло за стотици хиляди евро, което е некачествено, но за което канцлерът Ангела Меркел, изглежда, лично е говорила с тогавашния премиер Бойко Борисов. Това разказва сп. „Шпигел“ в разследване, предава Дневник.
В разследването на немското издание се посочва как от фирмата „Венера Стайл“ (Venera Style) от Хасково е получено предложение за такива продукти, въпреки че дотогава тя прави само облекло. В началото на пандемията обаче „Венера“ предлага да достави двуслойни маски – 85% памук, 15% еластан – на Германия през пролетта на 2020 г.
никога
Споко
Работа, работа, работа
Ее