„Окастрените до ствол тополи край реката в Хасково няма да загинат, даже се разлистват“. Това заявиха заместник-кметът на община Хасково Динко Тенев и Любомир Георгиев - началник на отдел „Екология“ в местната администрация. Изявлението им е по повод недоволство и сигнали на граждани, които се опасяват, че дърветата край булевард „България“ се кастрят прекалено много и могат да бъдат увредени.
Припомняме, че кастренето на тополи започна в средата на януари тази година. Дейностите се изпълняват от частна фирма. До момента около една трета от тополите са подкастрени и орязани, заяви Динко Тенев. От общо 600 дървета, за напълно премахване бяха предвидени около 60. Вече са премахнати около 40 тополи. Има и такива, за които при кастренето се е установило, че трябва да бъдат изрязани от основата, защото във вътрешността си са изгнили.
На мястото на премахнатите тополи ще бъдат засадени нови през септември. Те ще са хибрид и няма да пускат пухчета.
„Тези, които се окастриха на 30% от това, което бяха, някои започват да пукват. Така, че гражданите да са спокойни. Тополите, които остават, до 1-2 години ще имат листа и ще произвеждат кислород“, заяви Тенев. Той вметна, че тополите край реката в района на бившата Захарна фабрика са били кастрени по подобен начин в предходни години и са възстановени.
Сега резитбите на тополите се следят от експерт. „Има заповед на кмета, с която е упълномощен служител от отдел „Екология“, който присъства и обследва резитбите. Гражданите трябва да са спокойни – окастрените дървета и в момента се разлистват, развиват се добре“, категоричен беше екологът Любомир Георгиев, който от 2008 година работи в община Хасково. Той поясни, че подкастрянето и подрязването се отразява благоприятно за тополите, които дори са прехвърлили възрастта си на живот.
„Дървото расте, расте, но в един момент или трябва да бъде окастрено, или ще падне от само себе си. Друг вариант няма. А това е централна градска част – има офиси, има жилищни сгради, трафик“, каза Георгиев.
Той беше категоричен, че чрез подкастряне, дърветата се подновяват. Даде за пример орязани лози, които поглеждайки ги, човек може да си помисли, че е осакатена, но това се прави за доброто на растението.
Георгиев апелира дори и най-върлите защитници на тополите и хората, които са най-против те да бъдат кастрени и сухите да бъдат премахвани, да се замислят, ако те или техни близки страдат от алергични заболявания или ако въпросното старо възрастно тополово дърво беше в непосредствена близост до техния дом или офис.
Анета Кутелова
Еколог
Дон Бойко | Винету
Дидко пискюля главн ибрикчия
Делянчо такова парички рано или късно сменят собственика си
ТОПОЛОВИТЕ КОЛОВЕ ЗА НАБИВАНЕ СА ПО-МЕКИ
а бе
Г-н Михайлов
11111
НА ВСЕКИ ТОПОЛОВ КОЛ ПО 1 МУТРА ИЛИ БЕЙ
Лесничея
мамолог
Княз Борис Михаил
das
Съдк
сеч
пешо
Точно в центъра има най-голяма нужда от кислород предвид огромния трафик.
11111
да
Абе май тия тополи
Трифонов
Екология
Фитолог