Поскъпването на фуражите и по-малките количество вносно агнешко месо тази година оскъпиха традиционната мръвката за Гергьовден.
От фермата до трапезата агнешкото родно производство стига тази година с 1 лв.-1,50 лв. отгоре в сравнение с цената му преди здравната криза. На всичкото отгоре е и кът.
Фермите в хасковските села, където все още има стада, са буквално опоскани покрай Великден, и за Гергьовден, на който също традицията повелява на трапезата да има агнешко месо, са подсигурени тези купувачи, които още отпреди седмици са се разбрали за продажбата му със стопаните.
Гюнай Шефкет е овцевъд от с.Колец. Всички агнета, които са му били за продан, са разпродадени до днес.
„Няма животни, няма внос тази година и цената на месото скочи“, казва той. Тази година 7 лева е цената на живо тегло, а трупното струва 15-16 лева. „Горе-долу мръвката е толкова и в магазина, ообаче получаваш от фермата прясно месо, почистено, в магазина не знаеш какво купуваш“, казва овцевъдът.
Гюнай Шефкет се занимава със стадото откакто се помни. Второ поколение е овцевъд. Учил се как да се грижи за животните от баща си, които 30 години гледал овце. Синът сега има стадо от 300 глави добитък.
Гюнай за малко работил и в строителството, но решил, че отглеждането на животни е неговата работа. Така започнал да разширява фермата, купил ново място в края на селото и се преместил. Наскоро е купил и нови екземпляри от френската порода Ил дьо Франс, която се отглежда предимно за добивна месо и вълна.
След християнските празници през май, стопанинът подготвя партида животни за продан и за мюсюлманския Курбан байрям, който е в края на юли.
И на своите и на християните фермерът пожелава добри дни и да живеят с мир и в приятелство.
Красимира Славова
ДА ЯДАТ ***** И БЪЛГАРИ И ТУРЦИ
МЕГАТРОН
Порчо
антимишок