Разпети петък е днес. На този ден християните тъжат са своя Спасител. На него извършваме възпоминание на бичуването, поруганието, разпъването и смъртта на Спасителя.
В петия ден от Страстната седмица Иисус е обвинен, че се е нарекъл Цар юдейски и подготвя бунт срещу римското управление на провинция Юдея. Предаден е на съд на римския легат в провинцията Пилат Понтийски. Той смята обвиненията за неверни и предлага да Го освободи, но тълпата, която се е събрала пред двореца му крещи: "Разпни го, разпни го". Това е същата тази тълпа, която в неделя е скандирала в екстаз "Осанна, Осанна".
Пилат си измива ръцете, за да не падне кръвта на Христа върху него и Го предава на войниците. За присмех те възлагат на главата Му трънен венец вместо корона и Го повеждат към Голгота - лобното място за разпъване на кръст на разбойниците и враговете на империята.
Нарамил тежкия кръст, с изранени нозе и обляно в кръв лице, Иисус поема последния си път към хълма Голгота. Състрадателната Вероника изтрива лицето Му с кърпата си и я хвърля върху керемидите на оградата покрай, която минават. Така се появяват първите неръкотворни образи на Спасителя. - "Свети Убрус" /"Светото покривало за глава"/ и "Светата Тигла" /от латинското тегула - керемида/.
На лобното място Христос е прикован към Кръста и разпнат между двама престъпници.
В този ден Светата Църква припомня как разбойникът от кръста изповядвал, че Христос е небесен Цар, както и молбата му Господ да не го забравя в царството Си. На тези събития са осветени и богослужебните песнопения.
На Велики петък сутринта, в центъра на храма се изнася св. Плащаница. Тя се съхранява в олтара и се изнася само на този ден. Тялото на Господа е избродирано или изографисано върху Плащаницата и изобразява снемането му от Кръста.
В катедралния храм на Хасково ”Успение на Пресвета Богородица” Плащеницата изнесоха от олтара отец Йордан и отец Антоний Енев.
На този ден в средата на всеки храм има издигнато специално място, символизиращо гроба на Исус. Там се слага и Плащеницата. А хората минават под нея. Това се прави символично, приема се като погребване на човешките грехове, които Исус е изкупил чрез смъртта си. Но според богословите изпълнението на този ритуал всъщност е израз на смирението и преклонението пред Христовия гроб, както и на благодарност за дареното изкупление на греховете. В народната традиция обаче това действие има силата на надежда за здраве.
След всекиго, който се докосна днес до плащеницата в храма в Хасково се почистваше с дезинфектант. Образува се обаче струпване и се наложи свещениците да напомнят на миряните да спазват отстояние един от друг, както и да сложат маските си правилно.
В този ден от Страстната седмица постът е особено строг - църквата повелява да не се яде и да не се пие нищо, дори вода.
Митрофановна
Слави Чалгата предаде Народа си в Сряда
Dzakardo
Него не може да го стигне никой, де ба и тъпаня!
Християнин
Короната дебне
Тюркян
Dzakardo
Мишок!
Х
шиката
воистина долу БСП
Х
Тюркян