Жители на стамболовското село Царева поляна недоволстват от предвидената продажба на около 1000 дка гора край селото.
Предложение за това е било отправено от кмета на общината Аднан Йълдъз. Той обясни, че са били набелязани за продажба общо около 2000 дка гори от общо 120 000 дка в община Стамболово. Набелязаните са не само край Царева поляна, но и край селата Долно Ботево, Лясковец, Воденци. Някои от набелязаните територии обаче отпаднали, например заради наличието на параклис, както и на чешма. Далече са от самите населени места.
Кметът Йълдъз възнамерява да се продадат около 500 дка гора. Изготвена е и пазарна оценка от независим оценител, възлизаща на 1000 лева на декар. Целта на предвидената продажба е с една част от парите да бъдат покрити стари дългове от преди десетина години за извършени строително-монтажни работи. Другата част от сумата – минимум 30%, трябва да остане за ремонти в селото.
Чрез продажбата на гори се цели да се стабилизира финансовото състояние на община Стамболово, която беше сред общините в най-лошо финансово състояние, каза още кметът Аднан Йълдъз. Той изтъкна, че в края на 2019 година, когато поел общината, е заварил дългове в размер на 3 млн. лв. Сега борчовете намалели до 1 млн. лв.
Именно заради това е било внесено предложение в Общинския съвет на Стамболово за разрешаване продажбата на гора край село Царева поляна. Кметът смята, че общината може да се стабилизира финансово единствено чрез продажбата на имоти.
Докладна записката е била гласувана на предходното заседание в края на март, каза председателят на ОбС Ербил Халим. По думите му, заради процедурно нарушение, се е наложило предложението да бъде прегласувано днес. На предходното заседание на ОбС на 31.03.2021 година са гласували „за“ 9 от съветниците, а останалите 6 „въздържали се“. Един от местните парламентаристи обаче заявил подкрепящата си позиция по телефона и гласът му е бил зачетен, а това е нарушение на ЗМСМА. Именно неговият глас е бил решаващ за приемане на докладната. Процедура за задочно гласуване е допустима в условията на коронавируса, но такава не е била приета в правилника на местния парламент, обясни Ербил Халим. Така се стигна до прегласуване на решението за продажба на гората край Царева поляна. То беше отхвърлено с 13 гласа „за“ и 3 „въздържал се“, а един общински съветник отсъстваше.
Кметът на общината Аднан Йълдъз обаче възнамерява отново да внесе искането за гласуване в ОбС. Той обаче не очаква интерес от бъдещи инвеститори, тъй като цената е твърде висока. По негови думи, инвеститорът ще може частично да сече гора, а това за две десетилетия може би ще му донесе приход от около 200 лева на декар.
Жители на Царева поляна, както и кметът Росен Апостолов категорично се противопоставят срещу продажбата на гора. Според управника, който е ловец, и към настоящия момент гората е разредена. Според него бъдещата продажба на гора съвсем ще ограничи територията за ловуване. Жители на селото са категорични, че не е редно общината да погасява дългове с продажбата на имоти, особено с търгуване на гората.
Анета Кутелова
de
САТЪР ЗА ДЕБЕЛИЯ ДОМУЗ
Запознат
ре
Yaraaa....k
Става ли?.... Сутрин рано.
ЧАСТНА ГОРА И ИЗВЕДНЪЖ ЗЛАТЕН РУДНИК В НЕЯ
Тодор крадеца
Ганка
Папура
Турчоляка
Как тоя ще продава нашата гора тя е наша и ние ако не сме съгласни не може никой да я продаде. Да се направи петиция да се събират подписи и тва е не може никой друг освен нас да реши съдбата на горите в България!!!
Наблюдател
ясно е
след нас и потоп
Sha
1234
Село
пътник
щ
Трендафилчо
Наско