През месеца са извършени 109 проверки, при които са установени 749 броя нарушения. От тях 391 броя са нарушенията по Закона за здравословни и безопасни условия на труд, 358 нарушения са по трудовите правоотношения.Това съобщи пред журналисти директорката на Инспекцията по труда Ангелина Бабунска.
Бабунска каза още,че за отстраняване и преустановяване на установените нарушения са дадени 671 задължителни за изпълнение предписания с точно определени срокове. Има спрени една машина и спряно едно работно място, за които е съществувала опасност за живота и здравето на работниците. Наложени са 61 броя принудителни административни мерки за не изплащане на трудови възнаграждения и обезщетения след прекратяване на трудовите правоотношения.
62% ОТ ПРОВЕРЕНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ СА ИЗПЪЛНИЛИ ОСНОВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПО ЗЗБУТ,подчертават от Инспекцията по труда в Кърджали.
За допуснати нарушения, които са били предпоставка за риск за здравето на работещите или са довели до вредни последици е потърсена административно наказателна отговорност от работодателите, като са съставени и връчени 29 АУАН. От тях 6 броя АУАН са за не спазени изисквания по ЗБУТ и 23 броя за допуснати нарушения по трудовите правоотношения. Установени са три случая за недекларирана трудова заетост /наети работници без сключен трудов договор/.,каза още Ангелина Бабунска.
През месеца са издадени 9 броя наказателни постановления, а са връчени общо 17 броя НП, което включва НП от предходен период.
Към момента не са установени не изплатени трудови възнаграждения, но в Д ИТ Кърджали има постъпили сигнали от лица с прекратени трудови договори, на които не е изплатена последната договорена заплата и парично обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, за който давността не е изтекла. По тези сигнали се извършват проверки. В резултат на намесата на дирекцията, през месеца са изплатени забавени трудови възнаграждения над 10 хил.лв,сообщиха от Инспекцията по труда.
През годините Главна инспекция по труда е разработила редица актуални информационни материали и практически инструменти, които могат да се използват свободно от предприятията и специалистите по безопасност и здраве при работа за подобряване на условията на труд. Тези материали са налични и напълно свободни за ползване на интернет страницата на ИА ГИТ. Един от най-популярните инструменти е OiRA, чрез който работодателят може сам да си направи оценка на рисковете за безопасността и здравето при работа. OiRA е безплатен онлайн инструмент, лесен за използване, адаптиран за различни икономически дейности и е свързан с българското законодателство. При някакви затруднения, работодателите могат на място в Д ИТ Кърджали да получат консултация по прилагането му или да приемат на място служител на Д ИТ Кърджали за разяснения по прилагането му. За улеснение посочвам интернет страницата, а именно: https://oiraproject.eu/bg/oira-tools
Кърджали бг вести
ПРОТЕСТИРАЩ