5 години след решения на Общинския съвет в Хасково все още няма изработени подробен устройствен план – план за регулация и застрояване (ПУП – ПРЗ) в жилищни райони „Кенана“ и „Хисаря“, сигнализира читател на Haskovo.net.
С решения № 273/2016 г. и № 300 /2016 г. местният парламент одобри да се изработи проект за ПУП – ПРЗ в двата района. От тогава насам текат процедури по изпълнението им. Липсата на ПУП обаче забавя започване на строителство в тези части на града, тъй като всеки един инвеститор трябва за собствена сметка да си заяви изработването му, което изисква минаване на редица процедури, което отнема месеци, а може година, та дори и повече. Освен това коства допълнително между 1000 и 2000 лева, споделиха специалисти.
„Като кажа на някой инвеститор, че ще може да започне да строи след година или две, то той просто се отказва. Купува си апартамент или инвестира средствата в близкия Димитровград“, коментираха още от строителния бранш. Именно заради това от сектора са на мнение, че община Хасково трябва да побърза с изпълнението на двете решения на ОбС, защото ако един имот има изготвен ПУП, самото строителство може да започне още в рамките на месец.
По случая Haskovo.net изпрати запитване в община Хасково. От там заявиха, че все още текат процедури по изпълнение на решенията на Общинския съвет, които не са спирали. Не се ангажираха да кажат кога ще приключат те.
Относно сроковете за изработване на ПУП – ПРЗ при намерение за строителство от гражданин заявиха, че те са различни в зависимост от искането, като процедурите може да отнемат месец, но може и година. Поясниха, че всеки случай е индивидуален, защото понякога има възражения, например от съседи или от съсобственици. Освен това намерението дали ще бъде изпълнено или не, зависи от много фактори.
От общинската администрация заявиха, че липсата на планове за застрояване не спира гражданите да строят. „Правят си план за застрояване и регулация, и нещата се случват в рамките на законовите срокове, допустимите, които ние всячески се опитваме да спазваме“, казаха от общината.
От там допълниха, че се опитват максимално бързо да изпълнят решенията на Общинския съвет с минимални средства за общината, както и максимално бързо да свършат услугите на гражданите, но понякога има фактори, независещи от администрацията. Уточниха, че изработването на ПУП – ПРЗ в „Кенана“ и „Хисаря“ се прави служебно и не е възложено на фирма, което предполага по-голяма инвестиция. „Правим го в интерес на града“, заключиха от кметството.
Ето отговорът на местната администрация относно етапите по изпълнение на решенията:
ж.р. „КЕНАНА“
С Решение № 273/2016 г. Общински съвет Хасково одобрява задание и разрешава да се изработи проект за подробен устройствен план – план за регулация и застрояване (ПУП-ПРЗ) на неурегулираната част на територията на ж.р. „Кенана“. Голяма част от имотите са засегнати от сервитути на мрежи на електропреносните дружества (ЕСО и ЕРЮГ) и проектирането на застрояване изисква съгласуване с тях за размера на сервитутните зони. Съгласуване беше извършено с ЕРЮГ, за мрежите ниско и средно напрежение, което удължи срока на процедурата. За съгласуване на мрежата Високо напрежение, собственост на ЕСО, е необходимо Община Хасково да финансира проект за изчисляване на сервитутната зона на електропреносната мрежа, което е немалка сума, и за която до момента не са били предвиждани средства в бюджета. Процедираният проект по Решение № 273/2016 г. на Общински съвет - Хасково предвижда изработване на план за регулация и застрояване, като плана за регулация включва осигуряване на достъп до задънени имоти с проектирани улици –тупик.
Предстои изготвяне на ново задание за проектиране на ПУП в части: план за улична регулация, план за дворищна регулация и план за застрояване на ж.р. „Кенана“, гр. Хасково. То отново трябва да бъде разгледано на ОЕСУТ.
ж. р. “ХИСАРЯ“
С Решение № 300/2016 г. Общински съвет Хасково одобрява задание и разрешава да се изработи проект за подробен устройствен план – план за регулация и застрояване (ПУП-ПРЗ) на територията на ж.р. „Хисаря“. За територията служебно е изготвен ПУП-ПР, който е разгледан и приет на заседание на Общински експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ). Проектът е публикуван в ДВ бр.56/11.07.2017 г. и в-к „Марица“ на 12.07.2017 г. С протокол №11, по т.27/15.08.2017 г. на ОЕСУТ са разгледани постъпилите възражения, като приетите са отразени в проекта. С протокол №14/13.09.2018 г. е приет коригираният проект по част регулация и е взето решение за възлагане изработването на плана за застрояване. На територията на ж.р. “Хисаря“ попада Средновековна крепост от IX-XIв, кв. „Хисаря“ със статут – архитектурно - строителен културен паметник от античността и средновековието с местно значение, за която е необходимо да се определи охранителната зона по реда на Закона за културното наследство. Изготвеният план за застрояване предстои да се съгласува по реда на Закона за устройството на територията (ЗУТ).
Ето вариантите за започване на строителство:
В РЕГУЛАЦИЯ
Когато гражданин или юридическо лице има инвестиционни намерения в гр. Хасково или селата на общината процесът е следният.
Има няколко варианта:
План за регулация и застрояване (ПУП ПРЗ),
само План за регулация (ПР) или
само План за застрояване (ПЗ) или изменения на тези три варианта, според конкретния случай се подава:
1. Заявление по образец, съпроводено със скица, предложение и нотариален акт, въз основа на него се изготвя Заповед за разрешаване на ПУП ПРЗ, ПУП ПР, ПУП ПЗ от Кмета на Общината, която се извежда в деловодството.
2. Заявление по образец за входиране на проект за съответния ПУП изготвено от лицензиран проектант (за ПР-геодезист, за ПЗ-архитект)
-въз основа на него общината изготвя становище на кой трябва да се обяви
-общината обявява ПУП-па
- общината гледа ПУП-па на ОЕСУТ (ако има възражения при обявяването ги гледа и тях на ОЕСУТ)
1. Ако няма забележки от участниците ПУП-път се приема и се изготвя Заповед за одобряване на ПУП
2.Ако има забележки се връща с писмо към възложителя и приложено копие от протокола на ОЕСУТ, като се гледа пак след отстраняване на забележките
Заповедта се извежда в деловодството и се обявява отново на заинтересованите лица и след 14-дневен срок влиза в сила
3. Заявление по образец за издаване на разрешение за строеж заедно с проекти по всички необходими проектни части - разглеждат се проектите, ако са придружени от доклад на надзорна фирма се одобряват, печати и подписи и се издава РС (разрешение за строеж) и в 7-дневен срок се изпраща в РДНСК. РС се обявява на заинтересованите - съседи и др.
Ако не са с Доклад от Надзорна фирма, се гледат на ОЕСУТ - ако се приемат се издава РС, ако не, се пише писмо до възложителя със забележките.
друг вариант
4. Заявление по образец за издаване на разрешение за строеж за - Комплексен проект-това е заедно внесени - ПУП+ Технически проект -същите действия, но накрая трябва да са изведени на една дата.
Извън регулация има допълнителни подробности, ако е общински имотът общината пише докладна до Общински съвет да разреши изготвянето на ПУП.
ОБОБЩЕНИЕ:
От другия край на тежкия път от процедури, който трябва да се извърви, стои алтернативата на изготвения ПУП за целия квартал от страна на местната администрация. Тогава няма да има нужда гражданите да минават през дългите административни процеси. Целта на изготвянето на ПУП за един квартал е именно да се спестят пари на данъкоплатците, но най-вече да не се разхищава времето им. Всички процедури, през които трябва да се мине, ще бъдат вече уредени и бъдещият инвеститор ще може да започне да строи веднага. Ако Хасково иска да се развива като град, трябва да осигури на гражданите си възможността да реализират инвестиционната си инициатива в максимално кратък срок, след заявеното намерение.
Вече изминаха 5 години от решението това да се направи. Колко време още трябва да чакат гражданите на Хасково това решение да стане факт?
Анета Кутелова
Ема
ГЕРБ - РЕЗИЛ
оправдават се само
Ду-Ду-К е мръсна дума , А Зурна не е ли ?
Istinsta vi kazva...
Новият ЗУТ (Закон за устройство на територията) да
Делянча
Иван Иванов
P.S. Не слагайте календари по вратите на хората, а им разширете и асфалтирайте улиците.
от Кенана
?
не живея на Кенана
Под Кенана има Ураново находище
....
А заради урана , няма как да се хване вода - ако се хване от Клокотница реката - и тя е с завишено съдържание на уран :))
Отчуждаване
Много средства
ауууу
ПУП-чо
Иначе факт е, че нищо не правят с този ПУП, кадастър и т.н. - ама човещинка си е - как иначе ще взимат рушвети за разрешителни!?
до ПУП-чо
14 88
Райна съседката
Хюстън
Dzakardo
Кенанец
аз защо казвам че гробарите са МАНЮЪР
Всевишния кенанец
Призовавам Кмета най-добре да си подаде оставката , не му се получава управлението. Тъкмо един проблем затихне, нов по-голям изскача. Строителство в гората на Ямача, Игрищата до стадиона, Парка на ДНА, Стадион Младост, Терена на градския стадион, канализацията в Болярово, да не забравяме и големите обещания за Църквата в квартал Орфей , сега и регулации и улици...Голям карък излезе. Поднасянето на цветя по паметниците вероятно го смятате за "Добре свършена работа"