Родителите на ученици, които са поставени под карантина от здравните власти заради учители с Ковид, не получават обезщетение от държавата за болничен, заради това, че се налага да останат в къщи и да гледат децата си. Подобен казус в Хасково се появи по сигнал на родител на първокласник.
Детето е на седем години и се налага да учи онлайн у дома, защото учителката му е доказана с инфекцията и заради това целият клас е под карантина.
Личната лекарка на детето не отказва болничен на майка му, с който тя да си остане също вкъщи с него, но й подсказва, че от издаването на такъв няма никакъв смисъл, понеже от НОИ няма да го покрият.
И това се оказва точно така.
Родителите на по-малките деца, които посещават детска градина или яслена група, са с уредени възможности при подобен случай по силата на чл.39, ал.1, т 1 и т.2 на Наредбата за медицинската експертиза*, но тези на по-малките ученици, са поставени в параграф 22 и абсолютно незащитени в тази ситуация от закона.
В Наредбата възможността за издаване на болничен за гледане на дете, контактно със заразноболен и задължително карантинирано в дома си, е упоменато единствено, че става въпрос за дете, посещаващо детско заведение.
Чрез така поставените текстове в Наредбата законодателят слага рязка граница във възможностите и уменията да се гледат сами дете на 6 години и дете на 7 години например-едното в последна група на детската градина, а другото в първи клас на училище. А разлика между уменията на такива деца практически почти няма.
В крайна сметка алтернативата на родителите на първокласници под карантина заради болен учител, е или да си вземат платен отпуск, а ако нямат, да си пуснат неплатен.
Майката на карантинираното дете от Хасково, пуснала сигнала по казуса обаче казва, че не е склонна на тези варианти, защото на практика детето й си е у дома по принуда, заради здравните разпоредби. В същото време очевидно 7-годишният първокласник няма как да остане сам вкъщи, но той не може да напуска и адреса, на който е карантиниран, за да бъде изпратен при други близки.
„Този проблем е факт, действително не е уреден. И започнахме да се сблъскваме все по-често с казуса. Имам второкласник от училище „Иван Рилски“ в Хасково, в което заради болни преподаватели е карантиниран цял випуск. Това са осем годишни деца от няколко паралелки, които в следващите десет дни ще трябва да си стоят вкъщи и някой да се грижи за тях. А ние се чудим как да обясним на родителите им защо няма смисъл да им издаваме болничен. Трябва да се обърне внимание на този въпрос и учениците до определена възраст също да бъдат добавени в Наредбата за медицинската експертиза“, коментира казуса педиатърът д-р Марио Янакиев.
Негови колеги джипита също разказват, че заради неуредицата в законодателството, личните лекари на родителите са тези, които пред така поставените факти са в ситуация да избират да са стриктни според разпоредбите или да „ударят рамо“ на родителите. Личният лекар може да издаде редовен болничен, но с несъществуваща диагноза, като ОРЗ, например, и така да покрие десетдневния период на родителя, докато той се грижи за поставеното си под карантина дете, защото е било контактно с болната си учителка. И се оказва, че това е честа практика напоследък, именно заради недоосмислената необходимост от промяна в Наредбата.
Експерт от Контактния център на НОИ също реагира по въпроса и направи коментар, че конкретният казус трябва да бъде отнесен за реакция по компетентност по-скоро към Министерството на труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването, тъй като НОИ констатира ситуация във връзка с изплащане на обезщетения на болничен. А в случая няма издаден такъв, защото е в разез със съответната наредба.
„Като цяло издаването на болнични е в компетенцията на лекаря, като в този случай дори и да не бъде изплатен болничен, той оправдава отсъствието на служителя пред работодателя“, коментира експертът.
* НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА
Приета с ПМС № 120 от 23.06.2017 г., обн., ДВ, бр. 51 от 27.06.2017 г., в сила от 27.06.2017 г., изм., бр. 62 от 27.07.2018 г., в сила от 27.07.2018 г., изм. и доп., бр. 64 от 3.08.2018 г., в сила от 3.08.2018 г., бр. 46 от 11.06.2019 г., в сила от 11.06.2019 г., бр. 84 от 25.10.2019 г., в сила от 1.01.2020 г.
Чл. 39. (1) Болничен лист за гледане на деца от семейството се издава еднолично от лекуващия лекар и в следните случаи:
1. за гледане на дете, посещаващо детско заведение, контактно със заразноболен, задължително карантинирано в дома – до изтичане на карантинния период;
2. (изм. – ДВ, бр. 84 от 2019 г.в сила от 1.01.2020 г.) за гледане на здрави деца, посещаващи детски заведения, върнати оттам поради наложена карантина на тези заведения или на отделни групи – за срока на карантинния период; болничен лист в случая се издава въз основа на служебна бележка от директора на детското заведение за наличността и срока на карантината и за невъзможността детето да бъде прехвърлено в друга група, където няма карантина; служебната бележка се съхранява в лечебното заведение, което издава болничен лист за гледане.
(2) Не се издава болничен лист за гледане на здрави деца, оставени под карантина, които не посещават детски заведения.
Красимира Славова
и какво стана сега ..
шшшшт
Евгени
някой ще ми обясни ли
Питащ
Цанко
цанкоооо
И...
da
да
Таксиджийката
Родител на абитуриент
ААА
Родител на абитуриент
Анонимен