Президентът Реджеп Ердоган обяви в петък, че Турция е открила най-голямото по рода си находище на природен газ в Черно море, притежаващо 320 милиарда кубически метра и могат да бъдат открити още, докато страната работи за осигуряването му до 2023 г., съобщава "Ройтерс".
Ако газът може да бъде извлечен с търговска цел, откритието може да помогне на Анкара да намали настоящата си зависимост от вноса - от страни като Русия, Иран и Азербайджан - за значителна част от енергийните си нужди.
"Турция реализира най-голямото откритие на природен газ в своята история, в Черно море", каза Ердоган и добави, че Турция има за цел да стане нетен износител на енергия.
Сондажният кораб "Фатих" започна работа в края на миналия месец в зона Туна-1, на около 100 морски мили северно от турското крайбрежие в западното Черноморие. Всички тестове и инженерни дейности са завършени, каза Ердоган.
"Този резерв всъщност е част от много по-голям източник. Бог желае, ще има много повече. Като страна, която от години зависи за газ отвън, сега гледаме към бъдещето с повече сигурност. Няма да спрем, докато не станем нетен износител на енергия."
Всяко намаление на сметката за внос на енергия в Турция, която през миналата година възлиза на 41 милиарда долара, ще увеличи правителствените финанси и ще спомогне за облекчаване на хроничния дефицит по текущата сметка, заради което лирата регистрира ниски нива спрямо долара.
Длъжностни лица и анализатори предупредиха, че може да отнеме до десетилетие за каквато и да е газ от Черно море да бъде налична и ще са необходими милиарди долари инвестиции за изграждане на инфраструктура за производство и доставка.
Турция проучва за въглеводороди в Черно море и в Средиземно море, където проучванията в спорни води предизвикаха протести от Гърция и Кипър.
Ердоган заяви, че Турция ще ускори операциите в Средиземно море.
awassdf
Чауш
Сеизмолог