Как са се появили първите пари и защо е възникнала тяхната необходимост научиха днес в Регионалния музей на Хасково децата, които са част от Работилницата „Първите пари“. Тя е втората инициатива от „Лято в Музея“. С помощта на Марияна Славова от отдел „Археология“ и реставраторът в музея Владимир Димитров те разработиха свои знаци за размяна срещу стока, известни като домонетни форми.
Делфин, риба, мида, стрела или разпъната волска кожа, изработени от бронз, са служили на хората в древни времена като „разменна монета“ срещу стоките, които те искали да получат от производителите.
Формите са различни на тези прародители на парите, тъй като носят характеристиката на поминъка на дадения район, в който са изработвани. В Олбия, днешна Украйна, платежна еденица била бронзовата рибка, например. От този район изнасяли огромни количества солена риба и това е всъщност нещото, с което той бил най-добре разпознаваем.
Още по-назад във времето, преди появата на домонетни форми, хората започнали да разменят помежду си най-напред стоки в натура. Това е преди пет хиляди години. На подобни размени има открити скални рисунки в Сахара.
Трето хилядолетие преди Христа се появява метала. Хората разбират, че средствата, които използват за размяна са неудобни-хранителните стоки, например, в един момент се развалят, мидите се чупят, и затова започват да търсят универсалното средство за размяна. Така откриват метала и започват да го използват като много по-устойчив материал. Започват да изработват парчета с точно определено тегло и това може да се счита и за първите номинали на парите.
След малките отливки, идват големите бронзови слитъци за размяна срещу стока. Около 25, 26,27 килограма тежали тези парчета бронз, за които медта била пренасяна от остров Крит. Стойността на едно парче бронз била един талант.
Първите монети се появяват през 7 в.пр.Хр. в Мала Азия и са отсечени от естествена сплав от злато и сребро наречена електрон. Първите монети по нашите земи са отсечени през 6 в.пр.Хр. от сребро, което се е добивало в големи количества.
Със специална заповед от фонда на РИМ-Хасково Марияна Славова извади днес, за да ги покаже на децата, няколко домонетни форми -бронзова разпъната животинска кожа, намерена при разкопките до с.Ябълково и такава, открита в района на с.Калугерово, както и монети.
След теоретичния урок сръчковците получиха парчета специална пластмаса, която се разтваря при 60 градуса, започва да се топи и се излива в калъпите. Бяла е на цвят, но в музея са я оцветили в зеленикаво, за да наподобява на бронз.
Красимира Славова
Кой е по-тъп Журналистите или Историците
Набийте си го в главите че :
Варненската неолитна Култура е най-старата - ние сме открили медта - затова преди Бронзовата епоха има Медна
.....и е напълно логично да се появи бронза (сплав на медта , ако използваш замърсена с калай и цинк и олово медна руда)
......
..... и че Потопа е станал в езерото което е било Черно Море, когато се е отворил Босфора и залял Земния Рай
........
А "украинците " и "румънците" всъщност са си траки