Кюстендилският окръжен съд освободи от ареста бившия премиер на Косово Агим Чеку. Решението може да бъде обжалвано в тридневен срок пред Софийски апелативен съд.
"Това е едно очаквано решение. Аз съм доволен от процедурата, която спази българската държава. На това съдебно заседание още веднъж се засвидетелства, че заповедта за арестуването ми от страна на Сърбия е без основание", това каза след произнасянето на решението на съда Агим Чеку, който беше задържан при влизане в България на ГКПП „Гюешево".
Чеку добави, че не се счита за виновен и че никога през живота си не е вършил престъпления. "От 1991 г съм бил ангажиран във войната в Босна и Хърватия. Военен професионалист съм и винаги съм изпълнявал своите задължения", допълни Чеку.
"Съдът в Хага е разследвал престъпления в този регион и е идентифицирал виновниците за тях и срещу мен не са повдигали обвинения. Аз не съм гражданин на Сърбия и никога не съм бил. Сърбия не може да екстрадира чужди граждани, а само своите", коментира Чеку.
Според защитата на Чеку няма достатъчно доказателства, от които да е видно, че съдът в Ниш е компетентен по този казус. Бяха представени доказателства - документи от Хашим Тачи - сегашният премиер на Косово, в които е посочено, че Чеку е член на дипломатическия екип на Косово; писмо от ООН, от което е видно, че съдът в Ниш не е компетентен по това производство; справка от Австрия, че към днешна дата Австрия няма искане за екстрадиране, както и писмо от Соломон Паси, в качеството му на председател на Комисията по външна политика, че Чеку е в България по негова покана.
Бившият косовски премиер Агим Чеку бе арестуван на 24 юни на граничен пункт „Гюешево" при опит да влезе в България. За него има издадена червена бюлетина от Интерпол, влязла в сила на 6 май заради присъда от 20 години затвор, издадена му от сръбски съд, по обвинение в извършване на геноцид. Сърбия поиска от България да екстрадира бившия косовски премиер Агим Чеку.
Сръбските власти обвиняват бившия косовски лидер във военни престъпления, извършени по време на войната от 1998-1999 година. Според властите той е отговорен за убийството на 669 сърби и 18 други неалбанци.