До какво води затлъстяването при децата и как да им помогнем

Само преди десетина години едва 12-13% от българчетата страдаха от затлъстяване, а днес са над 20%, показват данни Цифрите наближават тревожната картина в САЩ, където над 30% от децата страдат от затлъстяване, но там това се обяснява отчасти и с генетичните фактори на расата (голям брой мексиканци, афро-американци). Затлъстяването от своя стана води до редица здравословни проблеми, включени в т.н. метаболитен синдром: комплекс от диабет тип 2, повишено артериално налягане, повишен холестерол, нарушение на бъбречната и чернодробната функция и др.
Когато си родител се тревожиш почти за всичко свързано с децата. Няма тест, който да ни покаже, че се справяме добре или зле. Няма оценки и състезания, които да печелим. Всяко наше действие сега, всеки полезен урок, който сме предали може да повлияе на бъдещето на детето ни дори тогава, когато нас ни няма.

Едно от предизвикателствата, които се изпречват пред родителите е да научат децата си да се хранят пълноценно и балансирано. Някои може и да смятат, че това е лесно, но в свят, където чипсовете, хамбургерите и захарните лакомства са на първата редица в магазините, определено не е така.

Пред телевизора и компютъра децата похапват висококалорична храна и процентът на пълничките деца е висок. Успокояваме се, че като „се издължат" ще балансират теглото си, но дали е така? Като родител всеки е задължен да помогне на детето си да отслабне. Това не е инвестиция или контрол на външния му вид. Вие може и да се радвате, че детето има апетит и похапва добре, но трябва да се замислите за опасностите, които го дебнат зад наднормените килограми. Децата с наднормено тегло често страдат от повишено кръвно и диабет. Дори и в детска възраст да не развият заболявания, подтиквани от килограмите им, то здравето им и за в бъдеще е застрашено. Дори и за доброто самочувствие на нашите наследници е нужно да се намесим, но не със забрани а с любов и внимание.

Не поставяйте пред малчуганите каквито и да било забрани над храните, които обичат. Единственото което ще постигнете е да ги накарате да ядат тайно от вас. Не забранявайте на децата и да се хранят когато са гладни, защото според вас са яли достатъчно или защото е рано за вечеря. Бъдете добър родител и контролирайте КАКВО яде детето като количество и качество.

Осигурете и проконтролирайте детето да има три основни хранения през деня и една следобедна закуска.
Във всяко едно от храненията трябва да присъства плод или зеленчук според предпочитанията на детето, както и малко количество въглехидрати.
Децата трябва да приемат при всяко хранене някакъв млечен продукт.
Минимум веднъж дневно предложете на детето не тлъсто месо или риба.
Закуската трябва да бъде богата и пълноценна и да съдържа хляб, млечен продукт и плод, а следобедната закуска да не се състои в чипс, кроасан, вафли и т.н.
В дневното меню на детето трябва да има сурови ядки, независимо дали прибавени към ястия или самостоятелно.
Налага се да отделите повече време в кухнята, но най-важното е да ограничите до минимум полуготовата и да включите в менюто на детето възможно най-много прясна и домашно приготвена храна.
Вашият личен пример в храненето е изключително важен.
Научете детето да слуша тялото си и да се храни само когато е гладно, а не когато види вкусотия пред очите си или когато някой го кара насила.
Като родител поощрете и участвайте в спортните занимания на децата си. Разхождайте се, правете преходи и пикници сред природата. Спортувайте с децата си или поне водете тях да спортуват. Времето, прекарано в този вид дейност, ще ви се възвърне хилядолетно под формата на добро здраве на децата ви и крепки отношения с тях.
Не на последно място – научете детето си да пие вода. Не става дума за сокове и газирани напитки, а чиста вода. Обезводняването на организма и недостатъчният прием на течности води до повишаване на апетита и натрупване на излишни килограми. Затлъстяването е заболяване, което се дължи на прекомерно натрупване на мастна тъкан в организма на човека. В зависимост от степента на това натрупване, състоянието се определя като наднормено тегло или като затлъстяване.
Затлъстяването е резултат на нарушен енергиен баланс – сътношението между енергийната стойност на храната и енергоразхода на човека – т. е. хората наддават на тегло, когато поемат повече калории, отколкото изгарят. Излишните калории се складират в тялото под формата на тлъстини. Затлъстелите хора носят на гърба си огромно количество излишни мазнини и рисковете за тяхното здраве са сериозни.
Затлъстяването е не само естетичен, но и здравословен проблем!
То е причина за развитието на редица заболявания: сърдечно-съдови (атеросклероза, артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, мозъчен инсулт), захарен диабет тип 2, злокачествени новообразувания, подагра, ставни и дихателни заболявания, и други. В резултат на всичко това затлъстяването съкращава живота и води до преждевременна смърт.
Като промените хранителните и двигателните си навици, макар това да не е никак лесно. Важното е, че е възможно!
За да поддържате здравословно телесно тегло, спазвайте следните правила:
• Приемайте храна с енергийна стойност, съответстваща на Вашия енергоразход. Съвременният човек в активна трудова възраст (30 – 60 години) упражнява ниска или умерена физическа активност, поради което средната енергийна потребност за мъжете е съответно 2583 ккал/ден и 2927 ккал/ден, а за жените - съответно 1988 ккал/ден и 2252 ккал/ден.
• Хранете се често и умерено (разпределете храната в 3 основни приема с 2-3 междинни закуски и намалете обема на порциите);
• Спазвайте определени часове на хранене; вечеряйте не по-късно от 2-3 часа преди лягане;
• Увеличете консумацията на плодове и зеленчуци; редовно консумирайте варива и зърнени храни. Тези продукти са бедни на мазнини и богати на хранителни влакнини, които увеличават обема на храната и засилват усещането за ситост;
• Избягвайте пикантните подправки и солта;
• Пийте най-малко 1,5 л вода и течности дневно;
• Намалете консумацията на мазнини и алкохол, тъй като те са висококалорични;
• Ограничете консумацията на сладкарски и тестени изделия (пасти, торти, шоколадови десерти, баници и други), тъй като освен въглехидрати те съдържат и голямо количество мазнини;
• Движете се ежедневно, като ходите пеша или упражнявате леки физически упражнения.
Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини