Учените са смяни след като огромна, “чудовищна” галактика мистериозно изчезнала.
Галактиката, позната като XMM-2599, съществувала преди около 12 милиарда години, в ранните етапи от развитието на вселената, когато тя била на едва 1.8 милиарда години.
За краткия си живот XMM-2599 успяла да създаде множество звезди. А след това внезапно престанала.
Бързата и необяснима смърт озадачила астрономите, които твърдят, че обширната галактика не се вписва в съществуващите модели на ранната вселена.
Още преди да е навършила 2 милиарда години, XMM-2599 създала над 300 милиарда слънца, което я прави ултра масивна галактика.
Още по-забележителното е, че XMM-2599 образувала звездите си с огромна ярост, когато вселената била на по-малко от 1 милиард години, а след това станала неактивна, когато вселената достигнала възраст от 1.8 милиарда години.
Учените не могат да обяснят как и защо галактиката се е образувала толкова бързо, а след това също толкова бързо е спряла да съществува.
Това противоречи на моделите за развитието на ранната вселена и би могло да промени драстично разбирането ни за формирането на звездите.
XMM-2599 или е спряла да образува звезди, защото горивото и се е изчерпало, или защото черната дупка в центъра и се е активирала.
В апогея си, галактиката образувала звезди с темпо от над 1 000 на година. Изключително висока скорост за която и да е галактика, като Млечния път, например, образува по една звезда на година.
Тъй като XMM-2599 е силно отдалечена от нас, тя е била забелязана във време, в което все още е била много млада. Това означава, че в момента галактиката може да изглежда по съвсем различен начин.
“Уловили сме галактиката в неактивна фаза. Знаем, че тя не може да изгуби маса. Интересно е какво се случва около нея. Възможно ли е, например, с течение на времето тя да привлече гравитационно близки звездообразуващи галактики?“, се пита Джилиан Уилсън – професор по физика и астрономия от Калифорнийския университет.
Източник: independent.co.uk
може обяснението да е съвсем различно