Заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова гостува в Кърджали по покана на областния управител Никола Чанев.
Пред медии тя коментира протеста пред просветното министерство, причините за дефицит на учители и значимостта на българския език в училищата: „Протестът не беше на учители, а на един учител, който твърди за 6 хиляди подписа срещу намерението преподавателите да участват в обходите по домовете на децата, които отсъстват от училище.Мястото на Българския учител е в класната стая. От възраждането до ден днешен учителят е този, който участва наравно с родителите не само в образованието, но и във възпитанието на децата. Ако искаме качествена промяна, учениците трябва да бъдат в класните стаи. Няма по-сигурно място за децата от класната стая и училището. Без образование днес не можеш да успееш. Миналата година са отчетени малко над 5000 отпаднали от системата ученици. Ако погледнем цифрите назад в годините, такъв резултат досега не е бил отчитан.“
Тя добави, че един от проблемите за дефицит на учителите е високата възраст.
„Добрият учител няма възраст, но е факт, че средно на година около 4000 педагози, навършили годините за пенсиониране, излизат от системата. На тяхно място се очаква да се включат млади и амбициозни кадри, които да продължат техния път. Но, за да останеш в класната стая, трябва първо да влезеш в нея. Това е най-благородната професия, която дава основа на всички останали професии.“
По повод недоброто владеене на роден език в нашия край Михайлова коментира:
„За да бъдеш добър по останалите предмети, преди всичко трябва да си добър в познанията си по български език и литература. Грамотността ще е водеща задача в нашата работа. Факт е, че часовете по БЕЛ не са достатъчни за децата, за които българският не е майчин език. Днес бъдещето е на образованите хора и детската градина е първото стъпало за усвояването на българския език“.