Саниращи фирми в забранено споразумение се облагодетелствали от програма за енергийна ефективност

Компании участват в картел, който цели облагодетелстване от Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Това установява проверка на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Комисията за защита на конкуренцията предяви твърдения за извършени нарушения по чл. 15, ал. 1 от ЗЗК, представляващи забранено споразумение за манипулиране на процедура по възлагане на обществена поръчка по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради (НПЕЕМЖС), открита с Решение № 15 РОП-21/10.03.2015 г. на кмета на Община Пловдив.

Производството пред КЗК е образувано по сигнал на Кмета на Община Търговище, който изпраща на Комисията информация и доказателства за договорки между участниците в обществена поръчка на община Търговище за разпределяне на обектите, възлагани в рамките на Националната програма за енергийна ефективност.

На база на събраните доказателства, с Определение № 1169 от 12.10.2017г. Комисията конституира като ответни страни в производството и други търговски дружества и еднолични търговци, както и техни обединения, участници в обществени поръчки по Националната програма за енергийна ефективност в общините Пловдив и Гоце Делчев.

След извършена внезапна проверка Комисията е установила, че 33 от тях участват в картел, имащ за цел "предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията на пазарите на изготвяне на обследвания за установяване на техническите характеристики и на технически паспорти на сградите и изготвяне на обследвания за енергийна ефективност на сгради и предписване на необходимите енергоспестяващи мерки".

Нарушенията според КЗК са по чл. 15, ал. 1 от Закона за защита на конкуренцията, представляващи "забранено споразумение за манипулиране на процедура по възлагане на обществена поръчка по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради".

В започнатото производство за ответни страни КЗК е определила други участници в обществени поръчки по програмата за саниране в общините Пловдив и Гоце Делчев, като други търговски дружества и еднолични търговци. 

КЗК е определила следните фирми за участници в картелното споразумение: "Проджект Планинг енд Мениджмънт" ООД, "Ивалс – Дренски" ЕООД, "Ди Ви Консулт БГ" ООД, "Трансконсулт – БГ" ООД, "Полисструктор" ЕООД, "Енерджи Про ДМ" ЕООД, "ЗС Консултпроект" ЕООД, "Инфра консулт груп" ООД, "Графити" ООД, "Енергийна ефективност" ООД, "Супервайзер" ЕООД, "Енерджи Ефект" ЕАД, "ЕП Консулт" ЕООД, "СМ Контрол" ООД, "Българо-австрийска консултантска компания" АД, "Корект Консултинг" ООД, "Научноизследователски строителен институт – НИСИ" ЕООД, "ЛЕСС" ЕООД, "Йода" ООД, "Контрол-Инвест" ЕООД, "Микс Инженер Консулт" ООД, "Пловдивинвест" АД, "Стройконтрол" ООД, "Тракия Гарант" АД, ЕТ "Билдбой - Емил Бойчев", "Софена" ЕООД, "Д – Консулт" ООД, "Ефектива" ЕООД, "Стройнорм" ЕООД, "Геоарх" ЕООД, "Вигора" ЕООД, "Степ" ЕООД и "Архкон Проект" ЕООД.

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Сх
    Схема
    0 0
    11:23, 3 юли 2019
    "Архкон Проект" ЕООД не съдеше ли Община Хасково за неизплатени 74 919.96 лв? Явно крадецът вика дръжте крадеца!

Още новини

Последни новини