Български и руски среди зад отравянето на Гебрев. Вестниците в Събота

Започването на преговори за изтребителите F-16 е сред водещите теми на съботните вестници.

"България започва преговори с американската компания "Локхийд Мартин" за доставка на изтребители за Военновъздушните ни сили. Това съобщи военният министър Красимир Каракачанов в Мюнхен, където се провежда конференция по сигурността. Обсъдена е и възможността за доставка и на радари за нашата армия, обясни военният министър, цитиран от бТВ. Държавата ни е представила изискванията - ценовите параметри за възможен договор, както и сроковете за изпълнение... Той подчерта, че задължително условие е да има индустриално сътрудничество, което да бъде 10% от стойността на проекта. Българската страна иска то да е в сферата на отбранителната промишленост. "Най-вече на поддръжката, дори на частичната поддръжка на самолетите, което трябва да придобием - да може да става в България", допълни министърът на отбраната." - в. "Сега".

"Официално предложение до САЩ за доставка на нови изтребители изпраща България във вторник. Новината дойде от Мюнхен, след срещата на вицепремиера и военен министър Красимир Каракачанов с Мерилин Хюсън - председател, президент и изпълнителен директор на "Локхийд Мартин". Корпорацията произвежда изтребителите F-16, за които парламентът стартира процедурата по закупуването им. "Моят въпрос беше колко може да бъде доставката. Отговорът е 36 месеца. До края на май няма как да се подпише технически договорът, но до края на юни е технически възможно - зависи от преговорите. Ако стигнем до договор с F-16, идва другият проект, който трябва да бъде реализиран - за 3D радарите", каза военният министър Красимир Каракачанов, цитиран от Нова тв. Красимир Каракачанов е в Мюнхен за участие Международната конференция по сигурността. В нея участват още премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева. В Мюнхен е и шефът на ПГ на ГЕРБ и председател на вътрешната комисия в НС Цветан Цветанов, който бе говорител на едно от съпътстващите събития - конференцията "Разказ за множество флангове: НАТО и нуждата от стратегия за Черно море"..." - в. "Стандарт".

"Министърът на отбраната е разговарял с представители на корпорация "Локхийд Мартин", която произвежда изтребителите... "Моят въпрос беше колко може да бъде срокът за доставка. Отговорът беше 36 месеца, съвсем нормален срок за доставка", допълни той. "Всичко зависи от преговорите. Ако стигнем до договор за F-16 идва другият проект, който трябва да бъде реализиран- с 3D радарите", каза още Каракачанов. Съветските радари, които все още се използват от ВВС са пред колапс, според доклада за състоянието на армията. Все още нямаме система за разпознаване "свой-чужд" съвместима с НАТО. Пътят пред сделката за покупката на 8 броя F-16 блок 70 беше открит след като парламентът даде мандат на правителството на България да преговаря с правителството на САЩ. Сумата за купуване на самолетите с въоръжение, навигационно оборудване, радари, резервни части и обучение на пилоти и технически персонал ще надмине предвидените 1.5 млрд. лв. (без ДДС). 8 бойни самолета биха стрували около 2 млрд. лв., ако се имат предвид сделките за купуване на същия самолет от Бахрейн и Словакия..." - в. "Дневник".

Случаят с отравянето на Емилиян Гебрев продължава да е сред тематичните акценти.

"Разследването по случая "Гебрев" тече съвместно с Великобритания, заяви вътрешният министър Младен Маринов след Национално съвещание на ръководния състав на МВР в петък, цитиран от БНТ. Представители на английските служби от вчера са в България, за да работят съвместно с ДАНС и МВР по разследването за опита за убийство на бизнесмена Емилиян Гебрев. Младен Маринов не уточни броя на британските експерти, нито към кои служби принадлежат. ,Въпросният екип мисля, че е тук от вчера. Важно е, че разследването тече с взаимодействие с тях, тъй като те имат опит и ние сме длъжни да направим с тях това взаимодействие. В момента в който г-н Гебрев е подал сигнала ние сме направили съответните контакти с партньорските служби, включително и с Великобритания и работим съвместно", обяви министърът..." - в. "Сега".

"Аз извиках посланиците, за да ги информирам за сигналите, които имаме, за да не се пишат такива глупости - че чужди посланици са взели управлението на ръчна, заяви пред пратеника на Канал 3 в Мюнхен премиерът Бойко Борисов по повод срещите си с посланиците на САЩ Рубин и на Великобритания Хопкинс през седмицата. Това се наложи заради превода на пари от Венецуела в българска банка и разследването за натравянето на бизнесмена Гебрев, в което българските служби си сътрудничат с британските си колеги. Бойко Борисов изрази тревогата си от повишаването на напрежението в Черноморския регион. "Много се тревожа, усещам, че регионът, вследствие конфликтите Украйна - Русия, никак няма да бъде спокоен. Затова всички български политици трябва да се мобилизираме, за да браним мира", каза Борисов. По-рано през деня Борисов проведе среща с Мишел Барние, главен преговарящ на ЕС по въпросите на Брекзит. "България е в напреднала подготовка за всички възможни сценарии за Брекзит. Вече имаме два приети плана за действие, свързани с оттеглянето на Великобритания от ЕС - "със сделка" и "без сделка", заяви Бойко Борисов на срещата си с Барние." - в. "Сега".

"Бойко Ноев: Отравянето на Гебрев е съчетание на български и руски интереси Опитите за убийство на бизнесмена Емилиян Гебрев, сина му и управителят на неговата фирма са съчетание на български и руски интереси в оръжейния бизнес. Това заяви бившият министър на отбраната Бойко Ноев в предаването "Панорама" по БНТ. Според Ноев Гебрев е имал интерес към купуването на "Дунарит" още през 2015 г., когато е бил отровен. Тогава с него се свързали представители на завода, които поискали той да го спаси. Бившият военен министър съобщи, че е приятел на Гебрев и е бил до него, когато е лежал във Военна болница след отравянето. Той отхвърли информацията, че натравянето се дължи на консумация на рукола и кафета и съобщи, че тримата отровени никога не са се хранили на една маса в този период. Като увери, че може да гарантира за информацията, както и че я е представил на следствието, Ноев каза, че може да се смята за сигурно, че опитът за отравяне е извършен с вещество от "семейството на новичок". Той посочи, че присъствието на руския гражданин Федотов в България по време на опита за убийство не е случайно. Федотов е бил във Великобритания, когато са отровени Скрипал, както и в Каталуния по време на протестите, каза бившият военен министър. Според Ноев предстои следващата седмица да се разбере, че в момента руската държава се опитва да заличи от информационните масиви информация за Александър Мишкин и Анатолий Чепига, които бяха уличени като извършители на отравянето на Скрипал, както и за Федотов." - в. "24 часа".

Екстрадирането на Димитър Желязков - Митьо Очите, също е сред актуалните теми.

"Димитър Желязков, известен като Митьо Очите вече е в България. Той беше екстрадиран от Турция тази вечер. От МВР съобщиха лаконично, че 46-годишен български гражданин, обвиняем у нас, е бил предаден днес на българските власти. Желязков е обвинен за ръководене на престъпна група за рекет, изнудване и разпространение на наркотици. Той беше обявен за международно издирване на 2 август, след като при проведената акция в Бургас и района срещу неговата група, не беше открит. По-късно се оказа, че в деня на операцията по морето той е Желязков е влязъл в Турция през Гърция. Очите беше задържан в Истанбул на 4 август в компанията на вече бившия общински съветник от Бургас Бенчо Бенчев и бившият депутат от ДПС Нисаин Узун. България поиска Желязков да и бъде предаден, което и стана факт днес. След като пристигна в България той беше конвоиран до ареста на националната следствена служба. Там вече обвинението, което за момента е повдигнато задочно, ще му се предяви лично. Според БНТ освен за ръководител на Организирана престъпна група, Желязков ще бъде обвинен и за конкретни палежи и изнудвания, които е извършил. Утре се очаква Специализираната прокуратура да поиска от Специализираната прокуратура постоянна мярка за неотклонение задържане под стража." - в. "Дневник".

"Под засилена охрана Димитър Желязков - Митьо Очите пристигна на летище София с полет от Истанбул. Митьо Очите беше предаден на представители на съдебна охрана на летището в града на Босфора. Той беше обявен за международни издирване с червена бюлетина на Интерпол на 2 август миналата година. След кацането си Митьо Очите под засилена охрана ще бъде откаран в Националното следствие и най-вероятно ще му бъда поискана мярка задържане под стража. На 2 август 2018 г. при зрелищна акция на МВР беше разбита група за рекет, палежи и побоища, оглавявана от Димитър Желязков. Той не беше задържан. В хода на разследването стана ясно, че в групата на Митьо Очите участват и общински съветници от Несебър и Бургас. Единият от тях е Бенчо Бенчев от Бургас, който беше задържан, а след това пуснат под парична гаранция от 50 000 лева. Общинарят стана клиент на прокуратурата за това, че е укрил в Турция и Гърция несебърския бос Димитър Желязков. Част от престъпната група на Димитър Желязков - Очите е и общинският съветник от Несебър Пейко Янков. Според прокуратурата, Пейко Янков е участвал в изнудване, за което се събират данни вече 2 години, както за палеж и участие в организирана престъпна група. Общинският съветник от Несебър беше последният задържан по разследването за престъпната група на Желязков, като Янков се предаде сам на властите. На 4 август 2018 г. Митьо Очите беше задържан от турските власти в град Истанбул. в изпълнение на молба за неговото международно издирване и задържане за целите на наказателното му преследване в България по наказателно производство на Специализираната прокуратура. В срока на задържането му главният прокурор отправи молба за екстрадиция на Желязков в съответствие с Европейската конвенция за екстрадиция, която е уважена от турските власти. На 13 февруари 2019 г. стана ясно, че главният прокурор Сотир Цацаров е уведомен официално, че турските съдебни власти са уважили искането му за екстрадиция на Димитър Желязков от Турция в България." - в. "Стандарт".

Транспортният сектор също е във фокуса на всекидневниците.

"Пакетът "Мобилност" се отлага и няма да бъде обсъждан в Европейския парламент до края на този мандат, който изтича през май, когато пък ще се състоят следващите избори. Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев по България Он Ер. Пакетът "Мобилост" предвижда въвеждането нови правила и изисквания за международните превози, които според официалната българска позиция са непропорционални и дискриминационни и ще доведат до множество фалити в бранша. Според Андрей Ковачев най-доброто решение е всички въпроси с пакет "Мобилност" да се решават след изборите от легитимен европарламент и в спокойна обстановка. "Щом две трети от текста е отхвърлен в транспортната комисия, ние нямаме върху какво да стъпим в пленарна зала, за да гласуваме", заяви той. Народният представител от ЕНП беше категоричен, че България трябва да излезе победител в крайна сметка от цялата тази законодателна сага и да бъде защитен българският транспортен сектор и свободният европейски пазар..." - в. "Труд".

"Парламентът създаде Обществен консултативен съвет, който ще работи по въвеждане на електронната система за таксуване на превозните средства на база време и изминато разстояние, съобщава "Фокус". Предложението на ГЕРБ беше подкрепено от депутатите, които решиха още министърът на регионалното развитие Петя Аврамова да дава информация пред тях за напредъка на системата. "Пътният сектор ще стане първият, който ще се самоиздържа, и ефектът ще бъде усетен от хората с качеството на пътищата в България. С реформата ще осигурим реално заплащане за използването на пътищата, при това без да се натоварва бюджетът на гражданите. Съвсем скоро, само след няколко години хората ще започнат да виждат строителство и ремонти, очаквани с десетилетия и станали възможни именно заради приходите от тол", каза Аврамова. До създаването на консултативния съвет се стигна след двучасови разисквания за въвеждането на електронните винетки. По време на обсъжданията депутати от БСП предложиха да се създаде временна парламентарна комисия, която да направи пълен преглед на възлагането, изпълнението на обществената поръчка за проектиране, изграждане и въвеждане на електронната система за събиране на таксите за ползване на републиканската пътна мрежа. Депутатите обаче отхвърлиха идеята. До дебата се стигна след проблемите с въвеждането на електронната винетка в началото на годината. Заради несправянето с преминаването от хартиени към електронни винетки с постовете си се разделиха началникът на АПИ инж. Светослав Глосов, членът на управителния съвет на агенцията Веселин Давидов, директорът на Националното тол-управление в пътната агенция Антон Антонов и съветникът в политическия кабинет на министъра на регионалното развитие и благоустройството Радослав Николов. "Имало ли е заповед на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) една седмица преди 31 декември да спре монтажа на тол-апаратите, което доведе до този хаос", попита заместник-председателят на парламентарната група на БСП Георги Свиленски. "От опозицията успяха от чисто технически проблеми да изградят политически тайфуни. Това е една голяма, тежка и сложна система, по същината си може би най-голямата система в страната от гледна точка на проектни потребители, на контролни функции", каза от своя страна депутатът от ГЕРБ Павел Христов. "Интересното е, че сложната система, която е нова, е била уж тествана от август 2018 до 17.12.2018 г. и АПИ е имала повече от четири месеца да се подготви за старта на системата", възрази социалистът Димитър Данчев." - в. "Дневник".

Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини от България

Последни новини