Кърджалийче жъне победи във водната топка във Великобритания под ръководството на треньора от столицата на Източните Родопи Румен Куртев. Онур Шакир и неговите родители се гордеят, че идват от България и популяризират името на Родината.
Онур Шакир е роден гр Кърджали през 2004 г. Учи в СУ „Отец Паисий“. След като завършва пети клас отива да живее в Лондон. В Кърджали той играе в отбора по водна топка на „Арда 2008“ с треньори Иван Кръстев и Величко Карабоюков. Онур обича водната топка и проявява желание да тренира в Англия. Родителите се допитват до Иван Кръстев за познат треньор в Лондон и той препоръчва негов приятел – Румен Куртев, който също е от Кърджали. Румен Куртев е утвърдено име на Острова сред треньорите на деца и юноши. Онур се запознава с Румен Куртев и той го взема в неговия лондонски отбор, в който детето тренира вече трета година. Миналата година възпитаниците на треньора от Кърджали стават втори в Лондон, а тази година – първи. Тимът се класира пети в цяла Великобритания. Мачът на истината се играе в Манчестър. „Ние много се гордеем да дойдем от една малка държава като България и да постигнем тези резултати“, споделят Онур и неговите родители. Те подчертават, че успехите се дължат преди всичко на треньора Румен Куртев, който тренира деца и юноши от цял свят. В отбора на Ealing Waterpolo Team, в който тренира Онур, има деца от САЩ, Сърбия, Гърция Русия, Испания. Вратарят е българин, едно момче от София, което се казва Георги Пиргов, и е тренирал в отбора на Славия. Той бе избран за най добър вратар на неговата възраст в цяла България, преди да се установи в Лондон.
Онур е убеден, че тимът му е имал възможността да се класира първи във Великобритания. И в Манчестър щяхме да бъдем първи но не ни допуснаха. Първите три мача бяхме без вратар и резерва, но момчетата се бориха и пак станахме пети. Беше ги страх от нас, защото ги бихме в Лондон, споделя Онур.
400-те километра до Манчестър минаха бързо и неусетно. Пътувахме носени на крилете на вярата и оптимизма. Три седмици след спечелването на London League отивахме да премерим сили с 18-те най-добри на Острова в National League. Уви, явно обаче воденият от българина Румен Куртев Ealing Waterpolo Team, в който личат имената на двама състезатели от България и на по един от Сърбия, Испания, Гърция, Русия и САЩ беше ударил по британското самочувствие и господата от федерацията вече се страхуваха да не би „чужденците“ отново да триумфират. И удариха! Силно и право в целта! С пристигането разбрахме, че вратарят ни (а той преди 2 месеца взе приза най-добър вратар в България в U15 и който от година и половина играе за Ealing) не може да играе в първите три мача, a само в последните 2. Обяснението – закъсняла картотека. Това споделя бащата на Георги Пиргов. Той посочва, че картотекирането е направено 5 дни преди „дедлайна“, a трябвало 7. Смях! Защо всъщност тогава има краен срок? Наложи се на вратата да застане полеви играч, който в същото време бе с частично разкъсване на раменен мускул, а пред него в игра бе момче с пукната кост в китката , отбелязва още българинът. Без титулярния вратар – 2 победи и 1 загуба (с 1 гол), но това бе достатъчно да се простим с мечтата за медали и да се борим в разпределението на местата от 7-мо до 12-то. Целта бе изпълнена и вратарят получи позволение да играе. Още две победи, като потърпевши баха Дейвънпорт и Манчестър. Взехме 7-мо място. С 4 победи и 1 загуба! Толкова, колкото има и вторият… За справка шестият е с 2 победи и три загуби. Чудесна система! Малката подробност е, че на финала играха подгласниците ни в London League… , отбелязват родителите на нашите ватерполисти
И сигурно са се радвали, а за нас остана горчилката. Разочарованието от факта, че ни спряха, но не във водата. Ние си тръгнахме с високо вдигнати глави и горди! Браво, тренер! Поклон пред Георги, Онур, Андре, Икер, Никита, Пано, Чарлз и Тио, пише в страницата си във Фейсбук бащата на Георги Пиргов.
Георги Кулов