Синът на Кръстителят на Родопите Боян Саръев-Явор представя утре първата си книга за миналото на българите мохамедани в понеделник в Народно читалище „Обединение 1913 г.” от 18,00 часа.Ще присъства и семейството му дало подкрепа за дългогодишните му проучвания.
Книгата е е под надслов „Българоезичните мюсюлмани в Западна Тракия през втората половина на ХХ в.” Изследването е дисертационният труд на Явор Саръев, защитен след сериозни проучвания в архивите на южната ни съседка. Книгата е издание на реномираното издателство Тангра ТанНакРа, съвместно с родолюбивата организация „Дружба Родина”. Авторът приема терминът българоезични мюсюлмани, имащ гражданственост в Гърция. В книгата то посочва, че изследването му е насочено към „помаците” от Ксанти и Комотини.
Явор Саръев започва изследването си с прегледа на най-ранните сведения за българите мохамедани в Северна Гърция по време на Османската империя.Той е категоричен, че става дума за ислямизирани славяни.
Фокусът на книгата е в по-ново време, като се прави преглед на състоянието на общността през първата половина на ХХ в., след Втората световна война, до Кипърската криза, по време на военния режим и след влизането в Европейската общност. Специално внимание е отделено на либерализацията на политиката на гръцките власти, водеща до отмяна на редица рестрикции към мюсюлманското население и преди всичко към българите мохамедани. Акцент е поставен и върху образователната политика.
Явор Сариев се спира и на действията на турското консулство в Комотини за разширяване на влиянието на Р Турция сред българите мохамедани. Той разглежда дейността на знаковата фигура на Ахмед Садък.
В книгата е отделено внимание и на неправителствените организации сред българите мохамедани за осъществяване на политиката на гръцката държава. Явор Саръев е категоричен,че тя е насочена към формиране на отделен етнос-помашки.
Авторът на изследването е роден през 1984 г.в Крумовград. Завършва Софийската духовна семинария „Св.Иван Рилски” през 2002 г. Продължава образованието си в Богословския факултет на СУ”Св.Климент Охридски”. През 2010 г.завършва магистърска програма „Балканите между християнство и ислям” с тема „Дружба Родина-създаване,дейност и разгром”. Защитава докторска дисертация на тема „Българоезичните мюсюлмани в Западна Тракия през втората половина на ХХ в.” под научното ръководство на проф.дин Георги Даскалов и доц.д-р Михаил Груев.
Георги Кулов