Археолози откриха случайно, че кожата на две древни египетски мумии на възраст около пет хиляди години е покрита с изображения на овце, говеда и други сложни татуировки.
За своето откритие изследователите съобщават в Journal of Archeological Science.
Татуировките се считат за един от най-древните примери за изобразително изкуство, създадено от човека. Днес учените предполагат, въз основа на древни египетски мумии и следи от пигменти в погребения на неандерталци и кроманьонци, че хората са се научили да полагат постоянни татуировки по тялото си преди зората на цивилизацията и оттогава това изкуство се е превърнало в неразделна част от светската и религиозната култура на много народи по света. Първите сложни татуировки са намерени върху мумията на една благородна жена, жрица на богинята Хатор, която е живяла по времето на Рамзес I и неговите наследници, преди около три хиляди години.
Сега изследователи от в Британския музей установиха, че времето на появата на сложни татуировки е още две хиляди години по-рано, като проучваха мумии, използвайки компютърна томография и инфрачервени камери. Изследвайки десните ръце на мъже и жени, учените неочаквано откриха, че те са покрити с рисунки на бикове, овце и сложни геометрични мотиви.
Тава откритие изненада археолозите по няколко причини, включително и защото тези египтяните са съвременници на известния алпийски "леден човек" Йоци, най-старият носител в света на татуировки.
Освен това, преди археолозите са откривали татуировки само по телата на древни египтянки, което кара мнозина да решат, че са имали еротичен характер или са били като магия за увеличаване на фертилността на жените. Наличието на рисунки по ръцете и на мъже, и на жени показва друго - татуировки може да са играли различни роли в живота на своите носители.