Областният информационен център информира жителите на област Кърджали за възможностите за предоставяне на нисколихвени кредити за стартиращи предприятия. Програмата за развитие на човешките ресурси е една от успешните европейски програми. Тя дава възможност и на бизнеса, и на младите хора и на хората в неравностойно положение.Това съобщи директорът на Областният информационен център Дора Христова.
Стартиращи предприятия могат да кандидатстват за нисколихвени кредити по ОП РЧР
Вчера, в сградата на Министерството на труда и социалната политика Фондът на фондовете подписа първите си две споразумения с финансови посредници „Микрофонд“ АД за 2 млн. лв. и „СИС Кредит“ АД за 1,4 млн. лв. Средствата са осигурени от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 и са първите схеми за финансов инженеринг, реализирани през този програмен период.
„Тези споразумения отварят възможността за реализация на предприемачески идеи за започване на нов бизнес по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, коментира заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Тя посочи, че от месец януари 2018 г. 3,4 млн.лв. ще бъдат достъпни за много хора в България, които имат добри идеи, но няма кой да ги финансира. Зам.-министър Русинова подчерта, че основната цел е да бъдат подкрепени предприемчивите българи, които имат идеи, но поради липса на опит, активи и ликвидност на предприятията, нямат достъп до кредитен ресурс от банките. Целта е също така да бъдат подкрепени младите безработни българи, особено ако са в районите с висока степен на безработица в България, където често общината е единственият работодател. Считаме, че това би било добър инструмент за създаване на заетост, съобщи зам.-министърът и припомни, че през миналия програмен период са подкрепени над 200 социални предприятия, а по проекта „Подкрепа за предприемчивите българи“ с микрогрантове са подпомогнати над 1000 стартиращи предприятия.
Кредитите ще бъдат насочени към стартиращи фирми и социални предприятия, както и към предприятия, създадени от хора, които са безработни повече от 6 месеца, лица с увреждания и младежи до 29 г. Размерът на предоставяните кредити ще бъде от 5000 лв. до 48 895 лв., а срокът на погасяване на заемите е до 10 години с възможност за 2 годишен гратисен период. Лихвеният процент на микрокредитите към крайните получатели е конкурентен, варира между 2.9 и 7,2 %, защото средствата от ОПРЧР са с нулева лихва, а частното съфинансиране, предоставено от финансовите посредници, представлява 20 или 30% от кредита. Очаква се в началото на следващата година да са отворени за кандидатстване кредитните инструменти. В подкрепа на предприемачите през следващата година ще заработят и консултантските услуги, които ще подпомогнат бъдещите предприемачи в бизнес планирането, предоставяйки разнообразни услуги и обучения. За целта ОПРЧР е отделила 5 милиона лв. и 173 проекта са в оценка.
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ отчита сериозен напредък в изпълнението, като 62 % от програмата са вече отворени за кандидатстване към общини, неправителствени организации и работодатели, 52 % са договорени, а 15 % са вече възстановени от Европейската комисия. От старта до сега над 180 000 човека са се възползвали от различните мерки на Европейския социален фонд.
Кърджали бг вести