Предложение за промени в Наредбата, с което таксата за детска градина в Хасково да стане лев на ден, готвят общински съветници. Те са ГЕРБ, но са подкрепени и от други представителни групи в ОбС.
Докладната записка, която все още не е внесена в ОбС, е на етап обсъждане, като предстои идеите да се разгледат и с директорите на детските заведения.
Предложението на съветниците е в Наредбата да се създаде нов член 26 б (сегашният чл. 26 определя таксите за градина – в града 45 лв., от които 25 постоянна част и 20 лв. - според присъствието на детето, а за селата – 15 лв. постоянна част и 30 лв. диференцирана, според дните, в които детето е било на градина).
Според новият чл. 26 б родителите ще заплащат преференциална такса в размер на един лев на ден (за целодневните детски градини и обединените детски заведения, без постоянна и диференцирана част), ако отговарят на определени условия.
Иска се постоянен или настоящ адрес поне на един от родителите в община Хасково, трудово или служебно правоотношение на родителите, освен ако са студенти редовно или задочно или самосигуряващи се. Не се счита за пречка отпуск за бременност или майчинство. В случай, че някой от родителите е безработен, е необходимо да има регистрация в бюрото по труда и да не е отказвал предложение за работа. Друго условие е да нямат изискуеми задължения към общината, както и децата да имат посещаемост поне 70 процента в рамките на месеца.
Родители, които не отговарят на някое от условията, ще заплащат такса по реда на съществуващия чл. 26, както досега.
Предложението на съветниците е мотивирано обстойно. Най-важната част – финансовата обосновка, показва, че общината има реални възможности да поеме тези разходи. Съветниците посочват, че през 2017 година общината е изплатила заем по ФЛАГ в размер на 309 000 лева и средващата година няма да има плащане в такъв размер. Освен това при предоговарянето на 20-милионния заем, лихвата пада драстично – от 415 002 лв. за 2016 година, на 89 463 лв. за 2017-а, както и намаляване на тази сума в оставащите четири години.
Освен това справката с изпълнението на годишните бюджети на общината показва остатък в края на годината, при това през последните няколко години. За миналата година е бил 1 592 363, за тази се очаква да е 2 453 594 лв.
“Това показва, че в общината остават значителни средства, които не се връщат на гражданите по подходящ начин”, пишат съветниците в докладната.
Предложението е обосновано и с данни от статистиката, според която обхванатите в предучилищното образование деца в България за 2016/2017 година са 79.4 процента. Това означава, че всяко пето дете е извън образователната система.
Проучване сред няколко детски градини в Хасково пък показва, че от всички стимули за родителите да запишат детето на градина, най-стимулиращо е ниската такса.
Предложените промени в общинската Наредба все още са на етап обсъждане и е възможно да претърпят промени. Но точно сега е и времето гражданите също да кажат мнението си по този важен за общината въпрос.
Тодор Кръшков
родител на 2 деца
Браво
111
Не вкарвай политика при децата
111
Ролер стил
родител
001
www
001
www
ЕНДЕЛКО -ПЪРДЕЛКО