Само за два дни /на 16 и 17 септември 2017 г. / на територията на област Кърджали възникнаха общо 11 произшествия, от които 9 пожара, при които са унищожени 2 къщи, покъщнина и над 400 декара сухи треви и храсти. Пожарите застрашаваха населени места и горски територии. Благодарение на своевременната намеса на служителите от РД „ПБЗН“-Кърджали, подпомогнати от местното население и доброволците, огънят не обхвана по-големи площи.
Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ Кърджали отправя апел към жителите и гостите на областта да бъдат по-внимателни с огъня, а именно:
Не палете огън на открито във ветровито време. Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара с обхващане на значителни площи от огъня.
В личните дворове палете огън само ако предварително сте обезопасили огнището и сте подготвили подръчни уреди за пожарогасене (съдове с вода и пясък, тупалки и др. ).
Не палете огън в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата.
Никога не оставайте запаления огън без наблюдение!
Особено внимание по отношение спазването на мерките за пожарна безопасност следва да се проявява в сезона на приготвянето на зимнина.
Не палете огън в междублоковите пространства, където са паркирани много автомобили, както и в близост до бензиностанции и газстанции, складове за леснозапалими и горими течности.
Запаленият в сухи треви и стърнища огън лесно може да обхване намиращи се в съседство трайни насаждения, стопански сгради, вилни и жилищни постройки, горския фонд.
Горските пожари нанасят сериозни щети на околната среда. Те се разпространяват бързо на големи площи в пресечени местности и труднодостъпни за противопожарната техника места. Сухото време, изсъхналата растителност и вятърът са фактори, които бързо усложняват пожарната обстановка.
Горската постеля от изсъхнали листа и треви е леснозапалима дори от сравнително слаби източници на запалване с краткотрайно действие като например хвърлена кибритена клечка, което допринася за бързото разпространение на горенето.
Повишена пожарна опасност крие небрежното пушене. Не изхвърляйте фасове от автомобилите, с които преминавате покрай или през горски участъци.
Не палете огън в гората освен на обозначени специално устроени за това туристически места.
Преди да запалите огън се уверете, че има осигурени количества вода за загасяване на огъня при поява на вятър и при тръгване.
Подгответе тупалки – от гума или от зелени клони, с които да действате в случай на възникване на пожар.
Разчистването от сухи клони на горски участъци трябва да става чрез извозване на определените за това места. Забранено е унищожаването им чрез изгаряне!
При възникване на пожар, потърсете най-бързата възможност за подаване на съобщение на телефон 112.
Това съобщиха от Регионалния пресцентър на МВР-Кърджали.