Становище
от Общото събрание на “Тракийско дружество –Димитър Маджаров” гр. Кърджали, проведено на 05.06.2017 г.
На свое заседание, на Общо събрание, проведено на 05.06.2017 г. с пълно единодушие, „ТД -Д. Маджаров“ гр. Кърджали в присъствието на председатели и представители от дружествата в региона, потвърди окончателно решението на своя управителен съвет за излизане от участие в Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ). В началото на месец април тази година Тракийско дружество „Антим първи“ в Бургас също напусна СТДБ.
Тракийците в Кърджали не веднъж сме предупреждавали за това, а и считаме, че този очертаващ се разпад на организацията можеше да бъде предотвратен. Можеше, ако досегашното (след 1990 г.) ръководство на Съюза, водено от бивши, висши членове на БКП -БСП не се беше обградило с доминиращо мнозинство от партийни съмишленици и не беше поставило партийните си и лични интереси над тракийските. То не беше само издигане и подкрепяне кандидатите на тази партия в избори за президенти, народни представители, евродепутати, кметове и др., а една цялостна политика в тази насока в нарушение на устава и нормативните актове. Разпадът можеше да бъде спрян и да се намери изход и ако на последните избори, вместо за пореден път замесване на организацията в партийна дейност и наказване на действително виновните за това, ръководството не се беше впуснало в една яростна клеветническа кампания и разправа с несъгласните с тази политика, използвайки срещу тях всевъзможни квалификации и неправомерни действия като „изключване“ на ръководители, назначаване на „представляващи“ дружеството в Съюза, създаване на правила, с които недопустимо се намесва в дейността на дружествата и др. действия, които нямат никаква правна стойност и са неприложими спрямо тракийските дружества юридически лица. Можеше разпадът да бъде спрян и ако страниците на в-к Тракия - печатен орган на неполитическия СТДБ, не се използваха от главния му редактор Тодор Коруев (бивш редактор на в-к Работническо дело и в-к Дума) за партийна пропаганда и груби клевети срещу инакомислещите, при наложена цензура и недопускане право на отговор и друго мнение (да не говорим за защита, при оклeветяване). Този начин на действие и създаденото мнозинство, прилагащо този подход станаха възможни с извършените промени в устава на организацията след 1990 г. Уставът, приет от възстановителите на Съюза, допускаше участие в него само на тракийски дружества юридически лица. Промененият устав допусна приемане на членове - физически лица с право на глас равен на гласа на членовете - юридически лица, което създаде предпоставката за мнозинство от „съмишленици“ във Върховния комитет (Общото събрание) на СТДБ. В сегашния момент във Върховния комитет наред с 33 тракийски дружества - юридически лица, участват и 49 физически и др. лица и с гласа си едно физическо лице може да парира гласа на представител на многохилядна тракийска организация. Както във Върховния комитет така също и в състава на Управителния съвет на СТДБ председателите на тракийските дружества са малцинство, което не им гарантира възможността да отстояват и налагат тракийските принципи и идеи заложени в Устава на съюза.
Доколко тази управленска и партийна дейност се приемат от тракийци показват и резултатите от „участието“ в последните избори на кандидатите „представляващи тракийските дружества“. Подкрепяната от ръководството партийна коалиция „БСП за България“ за 1.5 млн. наследници на тракийските бежанци допусна едва четири места в листите си, от които само едно близо до избираемите. Други, с наполовина на тази численост имат в Народното събрание над 30-40 народни представители. За най – високопоставения кандидат в СТДБ, титулуван в медиите като „зам. председател на тракийските дружества“, преференциален вот дадоха едва 345 души тракийци в Бургас (районът с най-много тракийци). Резултат, показващ неприемливостта за тракийци на политиката, водена от това ръководството на СТДБ и неговия авторитет.
Години наред “ТД -Д. Маджаров” Кърджали и др. дружества и членове на Съюза настояват за диалог между регионалните тракийски дружества и централното ръководство за приемане на демократичен устав и спазване на тракийските принципи и идеали, за провеждане на конгреси с широкото присъствие на тракийци, при решаване важните проблеми на организацията, но това всячески се избягва от ръководството. Очевиден е вече изводът, че то не се справя с управлението на Съюза и действията му водят до неговото разцепление и разпад. Настояваме председателят Красимир Премянов и обкръжението му - пряко виновни за тези процеси незабавно да се оттеглят от ръководството на Съюза на тракийските дружества в България за да се възстанови диалогът между тракийци и нормалната дейност в организацията.
Общо събрание
на „Тракийско дружество - Димитър Маджаров“ гр. Кърджали
05.06.2017 г.
Тракиец
Тракиец