Със заповед на министъра на околната среда и водите от 26.04.2017 г. на основание чл.115, ал.1, т. 14 от Закона за биологичното разнообразие се забранява ползването на блатно кокиче от трите естествени находища на територията, контролирана от РИОСВ-Хасково.
Eстествените находища на блатното кокиче на територията на eкоинспекцията са защитените местности „Долната ова” в землището на Любимец, „Лозенски път” в землището на Свиленград и природната забележителност „Сазлъка” край село Бисер, община Харманли. В областите Бургас, Пловдив, Ямбол, Сливен, Хасково и Шумен има 16 находища на вида, за 15 от които през тази година е в сила забраната за ползване.
Блатното кокиче е под режим на опазване и регулирано ползване според Закона за биологичното разнообразие. Всяка година събирането на билката се определя със заповед на министъра на околната среда и водите след оценка на състоянието на находищата от експертна комисия. Забраната за събиране на блатно кокиче е мярка за възстановяване и подобряване на популациите му. За неспазване на заповедта е предвидена глоба по чл. 124, ал.1 от ЗБР, която е в размер от 100 до 1000 лв. за физически лица и от 200 до 5000 лв. за юридически лица.
Блатното кокиче е защитен вид по Закона за биологичното разнообразие, с ограничителен режим на ползване. Включен е в Червената книга на България като „застрашен от изчезване вид”. Среща се по мочурливи и периодично заливани ливади, по периферията на някои блата, в крайречни разредени гори и по поречия на реки. Блатното кокиче съдържа алкалоида галантамин, от който се произвежда нивалин и други лекарствени препарати.
Кърджали бг вести