Следващата неделя в Турция ще има референдум. Нацията ще решава дали да даде повече правомощия на своя президент. Ако каже „да“, Реджеб Тайп Ердоган ще може да управлява с укази, без да е необходимо одобрението на правителство или парламент. Ще може да назначава и уволнява министри. На практика Турция ще се управлява от президента.
Критиците казват Ердоган е диктатор, тази държава от светска ще се превърне в султанат. Какво да очакваме? Жрналистът Георги Коритаров и историкът Боджидар Димитров говорят по темата в предаването „Събуди се“ по NOVA.
“Е, какво да очакваме? Ердоган да тръгне към Кърджалийския окръг ли? За какво са му голите баири на кърджалийския окръг, когато ще му се разгони фамилията в Европа, където той има хиляди, айде нека са стотици договори за ниски мита, ниски акцизи и т.н.
Ами Турция ще умре икономически, ако прекъсне връзки с Европа.
България е член на ЕС, член е и на НАТО и естествено те ще застанат зад нас при всякакви действия на Ердоган, които са налудничави”, категоричен е Димитров.
Героги Коритаров пък отбеляза: „Всеки народ си избира модела, по-който да си гарантира стабилност и развитие. Ако говорим за български реакции към турския референдум, според ДПС Турция е застрашена да се превърне от кемалистка република в султанат.
Относно резултатите от референдума двамата бяха на различно мнение. „Според мнозина резултатите са предрешени, но дори и да не са, Ердоган съссигурност има план „Б“, при който Турция ще стане президентска република. В това няма нищо лошо, не знам защо се създава истерия.
Има много държави, които са президентски републики – САЩ, Франция, Русия. Не забравяйте, че формата на управление е едно, а човекът, който застава начело е нещо съвсем друго. Човекът е от плът и кръв, той може да страда от инфаркт, да получи инсулт – човекът го няма, но формата на управление остава, а това е много добра форма на управление“, смята Божидар Димитров.
Георги Коритаров обаче не е толкова сигурен в изхода на референдума: „Това е суверенен избор на турския народ. Конституцията в тази страна предвижда една процедура, която е доста впечатляваща като степени на търсене на консенсус.
Социологически прогнози, правени от турски социологически агенции не са толкова категорични, че непременно ще спечели без проблеми тезата на Ердоган, което означава, че има сблъсък на концепции и той ще се състои идната неделя.
Ако целта е Турция да бъде стабилна и силна като президентска република, няма нищо по-добро за България.
България трябва да има стабилен, силен и предсказуем съсед“.
Вести бг