Снощи във фоайето на Дома на културата бяха раздадени кърджалийските „Оскари” за превод от английски на български за средношколци.Победителите не бяха известни до последния момент.Имената им бяха запечатани в хартиени пликове с номера,съответстващи на писмената им работа.Както се полага на „Оскари”замисълът и реализацията не стана без американско участие.Председател на журито бе Анджела Родел,изпълнителен директор на комисията „Фулбрайт”за България.Членове са Алеко Дянков и Иван Христов,известни български преводачи.
Конкурсът за превод от английски на български език се организира за първи път в рамките на Месеца на Америка в Кърджали.Месецът е инициатива на Дружество „Приятели на САЩ”,американското посолство в София и община Кърджали.
Общо 66 ученици от трите най-големи училища Езиковата гимназия ,СУ”П.Р.Славейков” и СУ”Отец Паисий” се включиха в нелеката надпревара за наградите.Текстът за превод бе много труден.Според Алеко Дянков той е на архаичен английски от преди сто години.Писан е от американски пастор живял в България и член на литературния кръг „Стрелец”.Става дума за есетата за американския печат,издадени в томче,което никога не е превеждано на български.
Общо 8 са наградените ученици.Пет от тях от Езиковата гимназия.Наградените десетокласници са Габриела Радостинова,Теодора Йосифова,Ана Хаджиева.От единадесетокласниците са отличени Александър Нучев,Йоана Димитрова и Синем Мюмюн.Двама са наградени от дванадесетокласниците.Това са Слави Тодоров и Виктория Ангелова.
Вместо статуетки,наградените получиха ценни речници и книги.
Анджела Родел отбеляза,че преподава превод в Софийския университет и нейните студенти не биха се справили по-добре от кърджалийските ученици с текстовете.Вие не сте професионални преводачи,но имате усет към езика,подчерта Родел.
Винаги трябва да се стремите да превеждате така,че да не си личи ,че тексът не е оригинал.Това се постига с много труд и четене на двата езика.Преводът е безкрайно изкуство,каза Алеко Дянков.
Председателят на Дружеството „Приятели на САЩ”Валентина Иванова обяви,че конкурсът ще стане ежегоден.
Георги Кулов