Минаваме на азербайджански газ

Азербайджан може да започне износ на газ за България от 2009 г., ако бъдат подписани съответните транзитни договорености.

Проблемът е в това, че днес азербайджанският газ се купува от Турция, която го препродава на своите съседи. Това положение не устройва Баку, който възнамерява пряко да продава своя газ на Гърция, България и Италия, използвайки енергийните комуникации на Турция, коментира "Независимая газета".

След неотдавнашния газов спор между Русия и Украйна европейските страни се стремят да диверсифицират доставките на газ. В тази връзка днес в Будапеща ще се състои среща на държавите по прочутия проект "Набуко", алтернативен на руския.

В същото време, недочкавайки споразумението за "Набуко", страните от региона решиха да предприемат превантивни мерки от възможен форс-мажор. В края на миналата седмица България се е договорила за доставките на 1 милиард куб.м. азербайджански газ през Турция.

Баку започна да получава все по-примамливи предложения от страните от Южна Европа. След Гърция и Италия, за което вече писа "Независимая газета", България изрази желание да получи достъп до азербайджанския газ. Именно това бе причината за непланираната еднодневна работна визита в Баку на българския президент Георги Първанов, която се състоя в края на миналата седмица.

По време на разговорите при закрити врата на азербайджанския президент Илхам Алиев с неговия български колега се е обсъждал въпроса за доставките на газ в тази балканска страна.

Предполагаемият обем доставки на газ през първия етап от азербайджанското находище „Шах Дениз" за България - 1 милиард куб.м, с по-нататъшно увеличаване на обемите до 3 милиарда куб.м. За сравнение: през 2007 г. „Газпром" е доставил на България 2,8 милиарда куб.м. газ.

Ако договорът между Баку и София бъде подписан, България напълно ще покрие своите потребности за сметка на „синьо гориво" от Каспийския регион. Днес 90% от газа там постъпва от Русия.

Източник на „Независимая газета" от азербайджанското правителство съобщи, че в най-скоро време се набелязва подписването на транзитно споразумение с Турция, през територията на която азербайджанският газ ще се транспортира за Балканите. Трябва да се отбележи, че Баку възнамерява с максимална изгода да използва създалата се ситуация на световния газов пазар. Неотдавна на заседание на азербайджанското правителство за резултатите от 2008 г. президентът Илхам Алиев посочи необходимостта в скоро време да се подпише транзитно споразумение за транспортирането на азербайджански газ през 2009 г.

"Водещите се преговори показват, че днес в Европа, в частност в Гърция и България, има голяма необходимост от азербайджански газ. Водим преговори с тези две страни, а също така с Италия. Нашите възможности са такива, че ако през 2009 г. бъде подписано транзитно споразумение - договор за транзит, основаващ се на международните норми и международните практики, то през 2009 г. ще можем да експортираме азербайджански газ както в Гърция, така и в България. Разбираемо е, че това не зависи само от нас, тъй като всички страни по транзитното споразумение трябва да достигнат до договореност", заяви Алиев.

Проблемът е в това, че днес азербайджански газ от Азербайджан купува Турция, която го препродава на своите съседни страни. Това положение не устройва Баку, който възнамерява пряко да продава своя газ на Гърция, България и Италия, използвайки енергийните комуникации на Турция.

До момента преговорите между Баку и Анкара по този въпрос вървят бавно. Но новите обстоятелства на газовия пазар, по всяка вероятност, ще помръднат преговорния процес от мъртвата точка. Във всеки случай, азербайджанският държавен глава е поръчал на правителството да интензифицира този процес.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини