Малко хора, много общински служи. Това е изводът от изследването на стажантите в Института за пазарна икономика Силвия Чомакова и Мирослав Хаджийски, публикувано в секцията „Регионални профили. Показатели на развитие.
Според анализа продължаващият спад на населението в редица райони на страната води до все по-фрапантни съотношения между размера на общинските администрации и броя на обслужваното от тях население. Данните, които се анализират са на базата на тримесечната ставка на Министерство на финансите за финансовото състояние на общините, които включват и информация за броя на общинските служители. Данните на МФ показват, че общините с най-малък брой общински служители спрямо населението са Добрич, Бургас, София и Русе - под 2 служителя на 1000 души население. Подобна е ситуацията и в останалите големи областни градове - броят на служителите е сравнително малък спрямо общия брой на населението. За Хасково данните показват, че 1000 хасковлии се обслужват от 2,2-ма служителя в общината.
Доста различна е картината в малките общини, като на места се наблюдава над 10 пъти по-високо съотношение между общинските служители и населението. Пример за това е община Трекляно в област Кюстендил, където при население от 889 души имаме 35 общински служители.
В област Хасково фрапиращи са данните за община Маджарово например, където общинските служители са 16 на 1000 души население. В Стамболово щатът също е раздут. Според засечката на 1000 жители там се падат 14,6 служители в общината.
Тези данни показват, че макар териториално-административна реформа в момента да не е на дневен ред, тя няма как да бъде избегната в близко бъдеще, особено ако текущите правомощия и задължения на общините се запазят и занапред или бъдат разширени, коментират анализаторите.
Заключенията им сочат, че има общини, в които именно местната администрация е един от най-големите работодатели – зависимост, която наред с въпроса за ефективността на публичните харчове, повдига редица притеснения относно политическите процеси на местно ниво.
Значителни разлики в съотношението между общинските служители и местното население се наблюдават и на областно ниво. Събираните данни при това отчитане от авторите на изследването са от два различни източника - официалните годишни отчети на общините (2010 и 2014 г.) и данните на МФ (2016 г.).
Наблюдава се намаляване на броя на общинските служители на 1000 души от населението в някои части от страната, като най-ярките примери за това са област Добрич, където през 2014 г. на 1000 души са се падали по 7,18 служители, а през 2016 г. броят им е намален до 4,35. Подобна тенденция на свиване броя на общинските служители има и в областите Пловдив, Ямбол, Хасково и Габрово. Тук броят на населението и този на общинските служители се намира в правопропорционална връзка - с намаляване на жителите в областите, намалява и броят на общинските служители в областта.
В Хасковска област например през 2010 г. на 1000 души население е имало 4.02 общински служители общо, през 2014 г. администраторите в общините вече са 4,12, а през 2016 г. -3,65 служители в общините обслужват 1000 души.
Красимира Славова
Порчо
истината
Хасковлия
Един
hask
Анонимен
не може така да се разсъждава
Дари
Не искаме Станислав Дечев бъде депутат,тоя път НЯМА да гласувам за ГЕРБ
ГЕРБ създаде партия ДОСТ,ГЕРБ я разреши да се регистрира.