Недостигът в редиците на един от символите на държавността – гвардейската ни част, става все по-остър. Всяко трето място за войнишки длъжности вече е вакантно, като окомплектоването е едва на 68%.
Това съобщи за "Монитор" новият командир на представителните ни военни бригаден генерал Илко Йорданов, който зае поста през декември.
Липсата на достатъчно кадри изправя ръководството на гвардейците пред затруднения, като надеждите за попълване са малки предвид тенденцията за отлив на мераклии при последните конкурси. Ако през 2014 г. за едно обявено място са се явявали по трима кандидати, то след това тенденцията се обърнала – на един кандидат се падат по две свободни позиции. В резултат за последните 2 години са попълнени едва половината от овакантените за периода места.
Военната служба като цяло става все по-непривлекателна, проблеми с попълването на местата изпитват всички структури на родната армия.
Гладът за гвардейци доведе през миналата година дори до промяна в критериите за подбор, като бе разширена ръстовата граница. Преди ограничението беше представителните ни военни да са високи между 178 и 182 см, тоест допустима едва 4 см разлика, докато новите правила я увеличиха на 10 см - между 175 и 185 см. Това обаче не е помогнало за увеличаване на броя на мераклиите да надянат гвардейска униформа.
"Нарастващият некомплект определено води до повишаване на броя на дежурствата, които дават отделните военнослужещи", уточни ген. Йорданов.
Това изисквало допълнително натоварване на личния състав, който по правило е длъжен да е на разположение по всяко време на денонощието. Нормалната продължителност на служебното време на гвардейците иначе е стандартно – 8 часа дневно и 40 часа седмично, но именно заради липсата на достатъчно кадри то се превишава. Вече било почти невъзможно да се осигуряват полагащите се почивки на гвардейците, както и да се изпълнят графиците за полагаем годишен отпуск.
Причината да няма достатъчно мераклии за най-представителната част на армията ни е основно в ниските заплати, признават от ръководството. За новопостъпилите гвардейци възнаграждението е около 840 лв. заедно с парите за звание, за специфични условия на труд и дежурство. Тази сума изправяла младите мъже най вече от провинцията в изключително затруднено положение да се издържат в София.
Над 20 години карабините, с които гвардейците набиват крак при представителните церемонии, не са сменяни. Ползваното оръжие е 7,62 мм самозарядна карабина "Симонов", която обаче при многократната употреба и набиване на приклада в земята се износва.
Друг голям проблем пред гвардейците са и старите автобуси, с които ги возят до различните мероприятия. Наличните транспортни автомобили са грохнали, постоянно възниквали технически проблеми с тях. Тъй като са стари модели пък, за ремонтирането им липсват необходимите резервни части и в крайна сметка поддръжката им излиза твърде солено.
"Единственото, което ни спира да купим нови автобуси, е липсата на финансови средства", уточни ген. Йорданов. За решаването на проблема ръководството на Националната гвардейска част вече се е обърнало към министъра на отбраната, президента, премиера и дори към кмета на София.
Като цяло обаче гвардейците имат добри условия на труд, смятат от формированието. Вече са реновирани сградите на Първи гвардейски батальон, Втори смесен гвардейски батальон и Гвардейския представителен духов оркестър. Изградени са нов строеви плац и игрище за минифутбол.