Цвета Караянчева: Вече е късно за мажоритарни избори

Вече е късно предсрочните парламентарни избори да се проведат по мажоритарна избирателна система. Това заяви заместник-председателя на ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева в интервю за "Фокус".

С РФ и ПФ водихме разговори на принципна основа, но се разминахме в някои от политиките, твърди зам.-шефът на ПГ на ГЕРБ.

Обсъждахме темата за въвеждане на мажоритарна избирателна система, но тук имахме разминавания във вижданията, не скри Караянчева. Новият президент ще избере датата на вота, но сигурно 26 март, смята тя.

Ето и цялото интервю на Цвета Караянчева:

Водещ: Реформаторския блок, ГЕРБ и ПФ не успяха да постигнат консенсус за кабинет в рамките на този парламент. Продължението на темата сега в разговор със заместник-председателя на ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева.
Г-жо Караянчева, разговаряхме с вас миналата седмица, още тогава бяхте много предпазлива по темата за възможността за сформиране на правителство с мандата на Реформаторския блок. Заявихте, че дължите на партньорите ви в лицето на Реформаторския блок един такъв разговор, но само толкова. Това означава ли, че сте подходили формално към тези преговори?

Цвета Караянчева: В никакъв случай. Изключително отговорно подходихме. Базирахме се на отделни политики, които искахме да бъдат заложени в управлението, което ще се формира. Точно заради това три-четири дена дебатите бяха единствено и само върху политиките. Не сме говорили кой ще бъде премиерът или какъв ще бъде съставът на Министерския съвет. Затова беше важно да изговорим всички тези неща. Усилията, които положихме, също не бяха малки, но за съжаление се разминахме в някои от политиките, което показва, че всичките разговори бяха на принципна основа. В никакъв случай не се говореше за власт на всяка цена. И колегите от Патриотичния фронт, и от Реформаторския блок, и колегите, които преговаряха от ГЕРБ, бяха изключително диалогични, изключително отговорни в това, което се направи, но за съжаление не намерихме по някои теми допирни точки и затова фактите са такива, каквито са – отиваме на избори.

Водещ: Една от най-коментираните теми, според някои препъникамъкът в преговорния процес, е била свързана с увеличението на пенсиите. Потвърждавате ли това, изказано между впрочем, и от участници в преговорния процес?
Цвета Караянчева: Да, това е една от темите. Естествено, когато става дума за финансите на държавата, участва и финансовият министър, който е най-запознат със ситуацията в страната, и всички аргументи, изказани в една или друга посока, трябва да се пречупят през финансовите възможности на държавата. За съжаление, това е една от темите – така е, за която не намерихме допирни точки.

Водещ: ГЕРБ е принципно против увеличението на пенисите или против размера, който е поискан от патриотите?
Цвета Караянчева: В никакъв случай против увеличение на пенсиите. Виждате, че всяка година прави възможното, за да могат да се увеличават пенсиите. За съжаление, нивата на увеличение са много по-ниски от тези, които ние желаем, но това е картината, в която се намираме в момента. Всички тези искания в посока на увеличение на пенсиите ще доведат до дестабилизация на самата пенсионна система. Другото, което е, че ако увеличим най-ниските пенсии, от там ще се поиска индексация на останалите пенсии, защото има пенсии, които са примерно 201 лева, 202, 205 лева. Досещате се, че това е изключително деликатна тема. Това е тема, която ще блокира изцяло пенсионната система, ще увеличи ресурса, който трябва да се изразходва всяка година, и той няма да бъде еднократен. Той ще се генерира в годините. Затова: увеличение – да, но не в тези стойности, в които се предлагаше от Патриотичния фронт. И това не доведе до съгласие.

Водещ: Казахте, че по време на разговорите сте обсъждали преди всичко отделни политики, не толкова имена и състав на кабинета. Кои бяха водещите за вас политики, с които трябваше да се съобрази сформирането на този кабинет?
Цвета Караянчева: Не толкова да се съобрази, колкото да се маркират и да се разпишат изключително подробно, за да е ясно какво се прави, в какви срокове се прави и да могат да се отчитат реалните резултати. Темите бяха антикорупция и санирането, също бежанците, престъпността, битовата престъпност, енергетиката – защото в енергетиката се бележат едни много добри резултати, и желанието ни беше да се движим в тази посока и да не се позволи отново тези дефицити, които се получават в енергетиката. Образованието и още няколко теми, които са важни на практика, и които изкарахме от тази програмна декларация, която подписаха абсолютно всички – и реформаторите, и Патриотичният фронт – програмната декларация, с която беше формирано преди две години управляващото мнозинство.

Водещ: Т.е. така или иначе, по тези политики изначално не е имало проблем и е можело да се стигне до консенсус сравнително лесно?
Цвета Караянчева: Да, по принцип идеите, които се разписаха за по-детайлно отразяване във всяка една политика, което щеше да доведе до добри резултати.


Водещ: За мен е интересно, г-жо Караянчева, беше ли повдигнат въпросът в тези преговори за срока, в който трябва да работи този кабинет с мандата на Реформаторския блок?
Цвета Караянчева: Аз участвах само в два от разговорите, в останалите не можах, но до момента, в който аз участвах, нямаше тема за продължителността на правителството. Такава тема не сме обсъждали. Но аз пак казвам, че всички политически сили, които участваха в разговорите, заявиха, че ако няма пълен консенсус в политиките, които ще се провеждат, няма да има и правителство.

Водещ: Министър-председателят Бойко Борисов заяви преди няколко дни, че е редно да бъдат изработени правилата за въвеждането на мажоритарния вот. Обсъждана ли беше и тази тема включително?
Цвета Караянчева: Да, това беше и една от темите, които обсъждахме. И ние държахме на това да се съобразим с вота на българските граждани за мажоритарната избирателна система. Имаше противоречия и по тази тема, но въпреки всичко тя можеше да остане като дебатирана във времето.

Водещ: Едно единствено непреодолимо различие, изразяващо се в увеличението на пенсиите – така да разбирам от това, което ни казвате?
Цвета Караянчева: Не, има и още някои детайли, които в момента не са толкова съществени.
Водещ: Оттук нататък какви са вариантите, г-жо Караянчева, по-скоро кой е по-добрият вариант според ГЕРБ: правителството да продължи да работи в оставка до встъпване в длъжност на новия президент или сформиране на служебен кабинет?
Цвета Караянчева: Не е редно ние като законодателна власт да съветваме президента. Той също е в трудна ситуация, защото на практика за две седмици трябва да сформира служебно правителство. Може би по-добрият вариант е това правителство да изкара до 22 януари и оттам нататък новият президент да си състави правителство. Ако естествено г-жа Нинова му разреши да направи това, защото виждаме, че тя се явява негов говорител, тя говори от негово име, че няма да съставят правителство, че няма да участват, че и той няма да участва. Изобщо… неговият говорител.

Водещ: Понеже споменахте г-жа Нинова, тя днес също така каза, че бавенето на сформирането на служебен кабинет е загуба на време, загуба на време са били и днешните преговори. Смятате ли, че рискува страната ни да задълбочи по някакъв начин политическата криза, колкото повече се бавят извънредните парламентарни избори?
Цвета Караянчева: Г-жа Нинова говори неща, които трябва да поставяме винаги под условие и да се съмняваме в това, което казва. На БСП им замириса на власт и те много бързо искат да стигнат до този служебен кабинет, до предстоящите избори, защото опиянени от резултата, който постигнаха с избора на президент, си мислят, че тази приятна изненада ще им се повтори. В никакъв случай това не е губене на време. Ако можеше да се състави правителство, би било добре, защото щеше да има приемственост от едното в другото правителство. Радев не се вслуша в призива на президента Плевнелиев да седнат и като отговорни държавни мъже да направят един служебен кабинет, който безпрепятствено и без трусове да приеме властта от правителството на ГЕРБ. Надявам се, че ще има здрав разум и няма да има такива сътресения, каквито се очакват. В крайна сметка конституционната процедура трябва да се извърви и това не става по искане или не на г-жа Нинова.

Водещ: Ще търпим ли, г-жо Караянчева, критики от страна на Европа за тези провалени преговори и за липсата на кабинет?
Цвета Караянчева: Не, не мисля. Някой се опитва да вкарва внушения, че едва ли не Европа е поискала такива преговори да се случат или да се прави кабинет. Нищо подобно. Единственото, което знам от посещението на премиера в Брюксел, е, че всички колеги са го поздравявали за постигнатите резултати. В никакъв случай никой не му е извивал ръцете или му е давал препоръки да съставяне на правителство. Това са едни зловредни слухове, които се ширят.

Водещ: Коя е най-реалистичната дата за провеждането на избори според вас?
Цвета Караянчева: Която каже новият президент, естествено.

Водещ: Президентът, да, но понеже днес вече се…
Цвета Караянчева: Сигурно ще е 26 март. Естествено, сигурно той ще изпълни желанието на г-жа Нинова, защото тя го заявява вече от няколко месеца. За нас няма значение. Изборите са си избори и са едно предстоящо състезание, в което по-добрият ще спечели.

Водещ: Ще се проведат ли по мажоритарната система?
Цвета Караянчева: Не, разбира се. Няма кога да стане. Затова искахме да се сформира това правителство, за да може да се работи спокойно и да се стигне до избори с нови изборни правила. Но за съжаление, това няма как да стане. В рамките на оставащите четири седмици след Нова година не може на коляно да се пише и да се районира държавата, защото тогава ще се предизвика един хаос, една липса на представителност в парламента. И към тази тема с районирането и мажоритарната избирателна система – много пъти съм казвала – трябва да се подхожда изключително отговорно, да се прави от хора, които разбират от тази материя, а не от такива, на които им се иска да им се угоди.

Водещ: Т.е. дори кабинетът да продължи да работи в оставка до встъпването в длъжност на новия президент, не е възможна промяна на изборната система?
Цвета Караянчева: Не е възможно.

Водещ: За този кратък период.
Цвета Караянчева: В никакъв случай.

Източник: epicenter.bg

Видеа по темата

Коментари в сайта

Последни новини