Редовен или служебен кабинет: развръзката се очаква днес

Днес се очаква да стане известно дали ще бъде сформирано ново правителство с мандата на Реформаторския блок, или последният управленски мандат ще бъде върнат неизпълнен на президента и ще се върви към назначаване на служебно правителство и разпускане на Народното събрание след 22 януари, когато новоизбраният президент Румен Радев ще встъпи в длъжност.

За понеделник е насрочена официалната среща на Реформаторите с ГЕРБ, на която ще бъдат обсъдени възможностите за подкрепа на евентуален кабинет, който не би могъл да си осигури нужната подкрепа в парламента без гласовете на най-голямата партия. Вчера лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов прогнозира, че те ще са "много тежки". Неформални разговори текат от няколко дни. Очаква се да се изясни и дали формираната след президентските избори коалиция "Обединени патриоти" (НФСБ, ВМРО, "Атака") ще участва или подкрепя в парламента ново управление, както правеше досега Патриотичният фронт (НФСБ и ВМРО).

Реформаторите получиха мандат миналия вторник, а лидерът на СДС Божидар Лукарски, по чието настояване се прави опит за изпълнението му, декларира, че точно седмица по-късно - т.е. утре, президентът Росен Плевнелиев ще получи ясен отговор, за да може при положително развитие парламентът да гласува новите министри преди да излезе в коледна ваканция в петък. Шансовете това да стане обаче стават все по-малки.

Заявките до момента

Въпреки анонсите за възможно участие в кабинет два дни по-рано, в събота ГЕРБ обяви, че няма да излъчи премиер или министри за участие в него. Премиерът Бойко Борисов рязко смени тона и отхвърли поканата на Лукарски да остане на власт, заедно с целия си досегашен кабинет, и обяви, че може единствено да обсъжда подкрепа за Реформаторите, но само за продължаване на политиките на досегашното управление. Борисов настоява също за приемане на поисканите с референдума от ноември промени в изборното законодателство за въвеждане на мажоритарен вот, задължително гласуване и премахване на държавните субсидии за партиите.

В Реформаторския блок - коалиционен партньор на ГЕРБ досега, отношението към бъдещия кабинет не е единно.

"Движение България на гражданите" (ДБГ) постави условие за подкрепа - антикорупционният закон, с който вицепремиерът и лидер на партията Меглена Кунева е лично ангажирана, да влезе за обсъждане в пленарната зала. По-рано през седмицата законът отпадна от законодателната програма по предложение на БСП, ДПС и Патриотичния фронт.

Народната партия "Свобода и достойнство" няма да участва в кабинет, ако в него влязат "Обединените патриоти", но би подкрепяла в парламента. ДСБ, която смята подобно правителство за "трикаджийско", няма да гласува "за" и обмисля да напусне групата на Реформаторите, заедно с депутатите от Гражданския съвет. БЗНС, която има представител в настоящия Министерски съвет - Николай Ненчев, не е излизала с ясна заявка, но е по-скоро склонна да участва в кабинет.

"Обединените патриоти" имат три условия за участие: увеличаване на минималните пенсии, радикално решение на въпроса с бежанските лагери и ревизия на договорите в енергетиката. Искането на вдигане на минималните пенсии до 300 лв. е се отхвърля от ГЕРБ и беше официалната причина управляващата партия да откаже преговори за правителство с мандата на Патриотите. Допълнителна трудност може да се окаже категоричното несъгласие на лидерите на ВМРО и НФСБ - Красимир Каракачанов и Валери Симеонов, с идеите за промяна в изборното законодателство и въвеждането на мажоритарен вот, за които Борисов настоява.

През почивните дни Красимир Каракачанов заяви, че не вижда шанс за нов кабинет без Борисов.В разпратена до медиите позиция по-късно НФСБ обяви, че се разграничава от мнението му и го обвини в "партиен егоизъм и рушене на коалиционните отношения". "Атака" за момента мълчи.

Какво следва

Ако на преговорите коалиционните партньори в досегашното управление и подкрепящите ги партии не постигнат съгласие и Реформаторите върнат мандата, президентът Росен Плевнелиев ще трябва да назначи третия за мандата си служебен кабинет. Това може да стане и по време на празниците, тъй като не е нужно одобрение от парламента. В събота президентът даде да се разбере, че няма да бави решението си и очерта три възможни варианта, сред които за първи път спомена назначаването на правителството в оставка като служебно. Борисов избегна директен отговор дали би участвал. 

Ако се стигне до назначаване на служебен кабинет, парламентът ще бъде разпуснат от новоизбрания президент Румен Радев. Той вече обяви, че ще направи консултации след встъпването си в длъжност, но ще настоява за възможно най-бързи избори и посочи като край дата за предсрочен вот 2 април.

Източник: http://www.dnevnik.bg

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини