Зимата на нашето недоволство

Апатията и гневът на българите през следващите месеци ще растат, а икономическата и финансова криза могат да акумулират протестен вот и свръхполитизация. Това заяви директорът на Националния център за изследване на общественото мнение (НЦИОМ) Лидия Йорданова, съобщи БГНЕС. Тя анализира резултатите от последното изследване на центъра за обществено-политическите нагласи в България. Данните са на база 1000 интервюта, проведени в 86 населени места в цялата страна.

Според един от основните изводи нарастват страховете не българите за жизнения им стандарт, както и недоволството на хората от властта. Всички държавни институции губят между 2 и 8 % обществено одобрение за работата си през последния месец. Това се отнася и за обществените медии, при които спадът е най-отчетлив. Изключение от тази тенденция прави единствено полицията. С 9 % се повишава неодобрението към финансовия министър Орешарски и към министъра на правосъдието Тачева. Пугчиева е с 6 % неодобрение, а Петър Димитров - 4 %. Премиерът Станишев има 5 % спад на одобрението.

Намалява доверието и в управляващите, и в опозицията. С 5 % по-малко хора гледат с надежда на възможността БСП да управлява страната. Същото се отнася и за ГЕРБ - при тях доверието е спаднало с 6 %. С 3 % е по-ниско одобрението при лидерите на ГЕРБ и Атака.

69% от българите не посочват политическа сила, която според тях е направила най-много за страната. 80 % от заявяващите, че няма да гласуват на предстоящите избори, не виждат партия, която да се е погрижила за интересите им. Най-разочаровани от партиите са хората между 30 и 39 години, жителите на малките градове и бедните българи. През декември с 8 % намалява декларираната готовност за гласуване на парламентарните избори в сравнение с миналия месец.

18 % от избирателите биха подкрепили управляващата коалиция. Най-разколебани в подкрепата си за нея са симпатизантите на БСП - 52 % от тях биха гласували за нея. За 24 % от избирателите най-приемлива е коалицията ГЕРБ-Атака, тя е по-желана от симпатизантите на Атака - 75 % от тях, отколкото тези на ГЕРБ (44%). С 10 % са намалели хората, които са готови да гласуват за възможна коалиция ГЕРБ-БСП, но тя е приемлива за 53 % от избирателите на БСП и за 17 % от тези на ГЕРБ. Единствената хипотетична коалиция, която получава по-висок, а не по-нисък резултат от механичния сбор на процентите на отделните партии е тази между СДС и ДСБ.

Сред най-одобряваните политици са Бойко Борисов – той се радва на 56 % рейтинг, Стефан Данаилов – с 55 % и Георги Първанов с 50 %. 47 % от българите се страхуват, че следствие на кризата няма да могат да си позволят обичайните покупки на вещи за лична употреба, а 46 % че няма да могат да поемат битовите си разходи за ток, отопление и др. 43 % от участвалите в изследването имат притеснение, че няма да могат да си купят хранителни стоки от първа необходимост. Безработицата не е сред най-големите страхове у нас, но 16 % от тях смятат, че няма да могат да обслужват вноските по кредитите си . През зимата на 2008 г. българите са по-добре подготвени с подходящо облекло и обувки, в сравнение с 2006 г.

Отношението между песимисти и оптимисти в България по въпроса за бъдещето е 2:1. 6 % от българите биха изтеглили кредит в момента, а 2/3 от интервюираните твърдят, че нямат спестявания. Хората у нас демонстрират финансов консерватизъм, 28 % от тях са на мнение, че банките са най-сигурното място за техните пари, а 8 % смятат за правилно да държат спестяванията си у дома. Лидия Йорданова заяви, че "Атака" си остава най-автентичната опозиционна партия, и че е възможно най-бедните избиратели у нас да предпочетат Атака, а не БСП. Партията на Волен Сидеров е твърде възможно да е на ключови позиции при преговори за формиране на нов, бъдещ кабинет, за разлика от ДПС , която има необходимост коренно да смени образа си, заключи Йорданова.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини