Неразказаните истории за Съединението

"Празнуваме Съединение, защото това е била мечтата на България. Тя е намерила израз в Цариградската конференция и Санстефанска България, обаче на Берлинския договор тя е разединена. На 30 май 1885 година е Лондон между Русия и Англия е подписан строго секретен договор, който разделя и унищожава Санстефанска България. Берлинският конгрес е само един театър", разказа в България сутрин историкът проф. Петър Куцаров.

Тоест България е разделена предварително и на Берлинския конгрес това става узаконено.

По думите му наречена е Източна Румелия, защото всички западна сили са действали са искали да се загуби българският характер на тази област, с цел тя да се откъсне. 

"Русия е имала за цел да се създаде силна държава на Балканите. В процеса на войната обаче граф. Игнатиев не участва, а това значи, че Русия няма интерес от голяма държава на Балканите, защото тя в бъдеще може да претендира за проливите. Затова на Балканите трябва да бъдат създадени малки държавици. Русия се съгласява за разпокъсването на България на три части", обясни професорът. 
 
Той сподели, че разпокъсването се изобразява като тези три сестри, наречени Княжество България, Източна Румелия и Македония, а после си подават ръце, за да се обединят.

Относно предателите, работещи срещу Съединението гостът посочи, че са били подкупени българските телеграфисти

"Драган Цанков е получавал пари, за да не се меси", разказа още историкът.

Той посочи и заслугата на Стефан Стамболов, който подменя всички телеграфисти и им заповядва да сменят цифрите, като ги слагат по средата, а крайните цифри отпред. Така се изпращала информация с военен шифър.

"Когато човек се рови в архивите, може да изпита гордост от тази стъпка, как е бил объркан този процес", счита дипломатът.

Според него Захари Стоянов има голяма заслуга, защото в Пловдивско 21 села са били неприсъединени и са били в границата на Румелия, но понеже там е живяло такова население, той подкупва султана и нито един от конниците на тези села не напада България по време на Сръбско- Българската война.

 

Източник: http://www.bgonair.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини