По разпореждане на Апелативна прокуратура-Пловдив, в изпълнение на указание на Върховна административна прокуратура, бе извършена проверка, относно спазване на изискванията на Закона за храните за разпространение на опасни за здравето храни и напитки в търговски обекти, които се намират в детски заведения и училища, училищни столове или близо до тях. Това съобщиха от пресцентъра на Апелативната прокуратура. Инспекцията се извърши по реда на чл. 145 ал.1 т. 3 от Закона за съдебната власт и чрез съвместни действия с областните дирекции по безопасност на храните и районите управления на полицията. На територията на апелативния съдебен район, който включва регионите – Пловдив, Стара Загора, Хасково, Смолян, Пазарджик и Кърджали, са били проверени общо 340 търговски обекта – в област Пловдив – 50, в област Стара Загора – 63, в Пазарджик – 65, Хасково – 26, Кърджали – 44, Смолян – 9.
От контролните органи са предприети действия, които се свеждат до издадени четири броя предписания по сграден фонд и оборудване, един акт за забрана, едно разпореждане за унищожаване на храни от животински произход и съставяне на доклад за извършена инспекция в област Стара Загора.
В област Пазарджик са констатирани нарушения в 25 търговски обекта. Връчени са 17 предписания за отстраняването им. Съставени са 10 Акта за установяване на административни нарушения и 8 наказателни постановления от Областната дирекция „Безопасност на храните“ в Пазарджик.
В област Кърджали са издадени 13 предписания. В област Смолян е констатирано несъответствие по сграден фонд и оборудване в хранителен блок към детска градина в село в областта.
Установените по-горе нарушения са във връзка с неспазване на изискванията на Закона за храните и Наредба №9 от 2011 г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани за консумация от деца. Част от тях представляват извършване на търговия в обекти без регистрация, несъответствие на сграден фонд и оборудване с хигиенните изисквания по Наредба №9 при прием на храни и суровини, неизпълнени предписания за асортимента на храните, съдържание в предлаганите храни на палмово масло, стабилизатори, заместители на какаово масло, изкуствени оцветители и ароматизатори, студен чай с оцветители, по-ниско плодово съдържание в нектарите, използване на брашно, хляб, лютеница, кашкавал, кайма, кебапчета – произведени не по утвърдените стандарти, използване на имитиращ продукт вместо българско краве сирене, предлагане на храни без етикет и маркировка.
Общо 11 физически и юридически лица са били санкционирани с Актове за установяване на административни нарушения. 10 от тях са в област Пазарджик – в гр. Пазарджик, гр. Батак и др., и едно лице в Старозагорско. Изготвени са били и 35 предписания за отстраняване на нарушения.