Ренци: Страните от ЕС да дадат гражданство на учещи британци

Младите британци, които учат в друга държава от ЕС, трябва да получат гражданство на приемната страна, за да могат да останат част от блока, предложи Матео Ренци

Проучвания след референдума за Брекзита показаха, чебританските младежи масово не са гласували, но повечето избиратели на възраст под 25 години биха подкрепили оставането на страната в ЕС, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.

След срещата на върха на Европейския съюз в Брюксел Ренци призова всички да обмислят предложението му "да дадат на британците възможност да останат част от европейското семейство, може би чрез специални правила за получаването на гражданство".

Италианският премиер добави, че всяка страна членка трябва да реши сама как да изпълни препоръките му.

Ренци отдаде почит и на депутатката от Лейбъристката партия Джо Кокс, която агитираше в полза на оставането на Великобритания в ЕС и беше убита на 16 юни. Нейната трагична смърт показва необходимостта омразата да бъде премахната от политическите дебати, подчерта той.

Французите са разделени

Около 48 на сто от французите смятат, че решението на Великобритания е добро за ЕС, а само 52 на сто са на мнение, че то ще му се отрази зле, показва проучването на института "Елаб" за телевизия "Бе Еф Ем".

Според анкетата французите не са готови да последват примера на Великобритания и държат на европейското си членство. Около 55 на сто от тях не искат референдум по въпроса. Само 26 на сто твърдо държат да има допитване, а 19 на сто са убедени в това само донякъде.

Вълна от омраза

Британският премиер Дейвид Камерън обеща да се предприемат действия срещу престъпленията от омраза след вълна от инциденти на расова основа след референдума, на който британците избраха да напуснат Европейския съюз, предаде Ройтерс.

Мюсюлманската и източноевропейски общности съобщиха за внезапно зачестили инциденти из страната след референдума, в кампанията за който въпросът за имигрантите игра ключова роля.

Десетки хора заявиха, че са били обиждани или че имказвали да си вървят у дома. В център на полската общност в Лондон били раздадени листовки с оскърбително съдържание, а сградата била нашарена с обидни графити. Според полицията онлайн сигналите за престъпления от омраза са се увеличили с 57 процента.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини