Китай дебютира с нов космодрум и нова космическа ракета, съобщи Космос.бг.
Точно в 15 ч. българско време от новопостроения космически център Уеншан, намиращ се на остров Хайнан, излетя успешно космическата ракета "Лонг Марч 7" за пръв път.
Китай вече разполагаше с три космически центъра за изстрелване на ракети. Но новият център на остров Хайнан е най-близко до екватора в сравнение с останалите три, което означава, че ракетите могат да се възползват от земната ротационна скорост и да използват по-малко гориво за да извеждат повече товар. Така новият космодрум ще се използва за по-удобно извеждане на спътници в геостационарна орбита, както и за междупланетни полети. Освен това при използването на предишните космодруми имаше често проблеми, защото отработените им степени падаха обратно на сушата и понякога имаше шанс да попаднат дори в обитаеми райони. Сега ракетните горни степени ще падат в океана.
"Лонг Марч 7" е първата от ново поколение ракети. Китай отдавна трябваше да замени поостарелите си ракети, които използват за гориво токсична смес от хидразин и диазотен тетроксид. Новите ракети използват керосин и кислород, комбинация, която е по-безвредна за околната среда.
"Лонг Марч 7" е дълга 53 метра. Първата степен притежава два двигателя YF-100. Към нея са прикачени четири течногоривни ускорителя, всеки от които е с единичен YF-100 двигател. Втората степен е екипирана с четири по-малки двигателя YF-115.
При днешния дебютен полет ракетата изведе в орбита демонстрационен вариант на капсула, която ще се използва при бъдещи пилотирани полети. При по-нататъшни мисии ракетата ще може да извежда товар до 13.5 тона в ниска околоземна орбита. Първоначално ракетата ще бъде натоварена със задачата да изстрелва товарни космически кораби "Тянжоу" до орбиталната лаборатория "Тянгон 2" и до модулната космическа станция, която ще бъде построена към 2020 година.
До края на годината Китай ще трябва да проведе дебютен полет и на тежкотоварната ракета "Лонг Марч 5". Тази ракета ще може да извежда в околоземна орбита товар от 25 тона, напълно достатъчно, за да свърши задачата си по извеждането на модулите от бъдещата китайска модулна космическа станция. "Лонг Марч 5" ще конкурира американската ракета "Делта 4 Хеви", която е най-мощната ракета в световен мащаб.
Лаборатория "Тянгон 2" ще излети тази година през септември, а през октомври ще излети пилотираният космически кораб "Шенчжоу 11". Китай отново ще започне да изпраща хора в космоса след тригодишно прекъсване. Последният пилотиран полет на Китай бе през 2013 година. "Шенчжоу 11" ще лети с двама астронавти и те ще престоят на борда на "Тянгон 2" в продължение на 30 дни, което ще е рекорд за китайска пилотирана космическа мисия.
Предстоят големи времена за космонавтиката на Китай. През близките няколко години ще сме свидетели на пилотирани полети в орбита, роботизирани полети до Луната (един от които ще е възвращаем, а друг ще включва кацане на обратната страна). По-нататък Китай ще проведе и първата роботизирана мисия до Марс, която ще се състои от орбитален отсек и спускаем апарат с марсоход.