Британската криза удря и България

Проучване на консултанстката компания „Кей Пи Ем Джи", направено през юни, показа тревожни тенденции в британския трудов пазар. Най-новото изследване на фирмата сочи, че едва 29% от британските работодатели планират да наемат нови работници за периода до месец септември, посочва Дойче Веле, цитирано от БГНЕС. Само преди преди три месеца желаещите да вземат нови хора на работа са били значително повече – 37%.

Проучването показва и това, че за същия период броят на фирмите, които предвиждат съкращения е скочил от 22% на 27%.

Междувременно най-голямото обединение на работодателите – Конфедерацията на британската индустрия предупреди, че икономиката е започнала да се влошава по-бързо от очакваното. Наблюдава се забавяне във всички основни сектори, а нестабилният имотен пазар и по-тежките условия за отпускане на жилищни кредити са се отразили зле на консуматорското потребление. По последни данни безработицата във Великобритания е малко над 5%. През първата половина на тази година броят на къщите, иззети от банките защото хората не могат да си плащат ипотеките, е скочил с 48%.

Друга от известните консултантски компании „Прайс Уотърхаус" изчислява, че през последната година Великобритания е била ощетена с 600 млрд. паунда заради кредитната криза. На толкова се равняват загубите в жилищния сектор и обезценените акции на финансовите фирми, двете най-засегнати области. „Прайс Уотърхаус" предвижда, че все повече британци няма да могат да теглят заеми и ще имат по-ниски пенсии. Британците си пазят парите за черни дни, уплашени от рязко скочилите цени на горивата и храните и от перспективата, че могат да останат и без работа.

Според онлайн изданието „Пропърти уайър", което проучва глобалните тенденции в развитието на имотните пазари, икономическата несигурност в Обединеното кралство е започнала да се отразява отрицателно и на България. В специална статия, посветена на българските имоти, се казва, че британските инвеститори, доскоро най-активните купувачи край Черноморието и в планинските курорти, сега се опитват да се отърват от своите апартаменти и то често на загуба. Имотните агенции са единодушни, че спадът в продажбите на български имоти се дължи на намаляващия прилив от британски купувачи.
Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини