Гените на дълголетието - нови открития

Учени от Вашингтонския университет и други научни институти съобщават в сп. Genome Research, че са идентифицирали 25 гена, които влияят върху продължителността на живота при два организма. Най-малко 15 от тези гени имат съответствия у хората, съобщи в. "Дейли телеграф".

Двата организма, за които става въпрос, са дрождите и кръглият червей C. elegans. Те обикновено се използват в изследвания върху стареенето. Откриването на гени, които са еднакви за двата организма, е знаменателно, казват учените.

Двата вида са много отдалечени помежду си в еволюционно отношение - дори повече, отколкото са дребните червеи и хората. Това, заедно с наличието на сходни човешки гени, показва, че тези гени могат да регулират дълголетието и при хората.

"Сега, когато познаваме много от тези гени, имаме потенциални мишени, които можем да търсим у хората" - казва д-р Брайън Кенеди, един от авторите на изследването. Надеждата ни е, че в бъдеще ще можем да влияем върху тези мишени и да удължаваме не само целия живот, но и периода в живота на един човек, през който той е здрав и не страда от болести, свързани със стареенето - обяснява ученият.

Някои от гените, които са свързани със стареенето, имат връзка и с реакцията на организма към храната. Предишни изследвания са открили, че рязкото намаляване на поеманите калории може да удължи живота и да намали болестите на възрастта.

Лекарства, основани на това схващане, сега се изпитват клинично върху хора, за да се открият евентуални техни противоракови свойства. Тези лекарства може да са полезни и срещу различни заболявания, причинени от възрастта.

Главната ни цел е да успеем да имитираме ефекта на ограниченото приемане на калории в едно хапче, обяснява проф. Мат Кибърлийн, друг от авторите на изследването, в което участват също проф. Джим Томас и д-р Ерика Смит. БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини