В САЩ живеят около 320 милиона души. Почти толкова са и оръжията в частни ръце. Да си купиш оръжие в Америка се оказва по-лесно, отколкото да вземеш куче от някой приют за животни, коментира Инес Пол за "Дойче веле".
Кейти Майерс не заема тази поза за първи път: краката й са на ширината на раменете, левият е с една стъпка пред десния. Тя вдишва и издишва, присвива лявото око и натиска спусъка. Движенията на 50-годишната американка са толкова плавни и еднообразни, че изглеждат почти елегантно. Майерс е треньорка по стрелба за жени. Стрелбището, на което провежда тренировките, се намира зад щанда на Blue Ridge Arsenal във Вашингтон и предлага общо 20 коридора за стрелба по движещи се мишени. Всички те са различни по цвят и размери - някои са с проста геометрична форма, други приличат на образа на Осама бин Ладен.
"Клиентите могат да си носят и собствени мишени. Забранено е обаче да стрелят по фотографии на реални хора", казва Кейти. Това, че голяма част от мишените носят забрадки, с които човек неизменно асоциира исляма, не смущава бившата полицейска служителка. "Ама това е просто за майтап", казва Кейти Майерс.
310 милиона оръжия за 320 милиона американци
Повечето американци нямат проблем да говорят за стрелбата като за развлечение. Независимо от това, че всяка година от огнестрелно оръжие в Щатите загиват по 30 000 души. Почти ежедневно се стига до някоя масова престрелка, т.е. до престрелка, при която загиват поне четирима души, като повечето оръжия, използвани в такива стрелби, са придобити съвсем легално.
Предполага се, че в САЩ, където живеят 320 милиона души, има около 310 милиона стрелкови оръжия, притежавани от частни лица. В Америка е значително по-лесно и небюрократично да си купиш оръжие, отколкото например да вземеш куче от някой приют за животни.
След всяка масова стрелба неизменно се повежда една и съща дискусия: кога законите ще бъдат затегнати така, че купуването на пушки, пистолети и сие да бъде затруднено значително? За това настояват онези среди, които са убедени, че по-малкото оръжия ще доведат до повече сигурност. От другата страна са онези, които след всяка престрелка неизменно апелират към училищата да започнат да въоръжават учителите.
Представители на Националната оръжейна асоциация (NRA) дори настояват да бъдат подбирани определени ученици, които след съответно обучение да получават оръжие, за да можели в случай на нужда да защитават себе си и съучениците си. В някои колежи вече е разрешено учениците да влизат с оръжие в час.
Става дума за много пари
NRA е една от най-мощните лобистки организации в Америка с огромно влияние дори над най-висшите управляващи кръгове. В крайна сметка тук не става въпрос за правото за притежание на оръжие, залегнало още от 1791 година в американската конституция. В бизнеса с оръжията става дума най-вече за пари. За много пари. В този бизнес се въртят милиарди долари. А напоследък той се обръща все по-силно и към жените. "Именно този сегмент от пазара има най-бързи темпове на развитие", казва говорителката на NRA Катрин Мортенсън.
Причините са разнообразни. За някои една вечер на стрелковия полигон е идеален метод за разтоварване и почивка. Обикновено те нямат лично оръжие вкъщи, а взимат такова под наем или пък оставят собственото си заключено в сейф извън дома си. Други пък искат оръжието винаги да им е под ръка, за да защитават себе си и семействата си в случай на нужда. За някои жени това е дори нещо като акт на еманципация от мъжкия пол. И за едните, и за другите жени курсовете по стрелба са нещо важно, затова и бизнесът печели все повече от тях.
"Винаги, когато някой политик вземе да говори за оръжията, нашето стрелбище се препълва от народ. А годините, в които има избори, по традиция са много добри за бизнеса ни. Докато не се знае кой кандидат ще спечели, хората бързат да си купят по още някое оръжие, за да не би по-късно да се окаже по-трудно", казва Кейти Майерс. Кандидат-президентът на Републиканската партия Доналд Тръмп например е известен като поддръжник на правото да се притежава оръжие. Затова и NRA официално обяви, че го подкрепя.